Wernisaż

Preludium w Jedlince

18 kwietnia 2016

Co ma wspólnego cesarz Indii, cesarz Austrii oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim? Otóż ordery, jakie nadawali właśnie ci władcy, będą prezentowane na wystawie, która zagości we wrześniu 2016 r. w Centrum ramach projektu „III Szlachecki weekend w Nakle Śląskim”. Obecnie można je zobaczyć na wystawie w pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdroju – instytucji, z którą od ubiegłego roku Centrum realizuje nasz szlachecki projekt.

W wernisażu wystawy „Zakonne i Orderowe Tradycje Rycerstwa Europejskiego”, który odbył się 15 kwietnia w pałacu Jedlinka, uczestniczyli dyrektor Centrum dr Stanisław Zając oraz pomysłodawca i kurator projektu „Szlachecki weekend” dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Ta ekspozycja, opracowana przez dr. Dariusza Woźnickiego, stanowi bowiem preludium tegorocznej edycji projektu „Szlachecki weekend” i od 24 września będzie prezentowana w salach pałacu w Nakle Śląskim. Patronat nad wystawą objął książę Charles de Merode z Belgii, przeor kapituły Orderu Rycerskiego Świętego Sebastiana w Europie. Przyczynił się do tego fakt, że kawalerem orderu Świętego Sebastiana jest dr Woźnicki. Założycielem tego orderu był arcyksiążę Otto von Habsburg (zm. 2011 r.), ostatni następca tronu cesarstwa Austrii.
W czasie otwarcie dyrektor Stanisław Zając i Arkadiusz Kuzio-Podrucki przekazali reprezentującemu właścicieli pałacu Jedlinka panu Radosławowi Ledzie pamiątkowe koszulki z II Rajdu rowerowego „Szlakiem górnośląskiej szlachty” wraz z zaproszeniem na III Rajd rowerowy, organizowany w ramach III Szlacheckiego weekendu w Nakle Śląskim.

Zdjęcia: Alicja Gisterek