W niedzielę, 27 października 2024 roku, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim gościło tłumnie przybyłych mieszkańców oraz pasjonatów historii i przyrody, którzy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli premierę filmu „WIDNOKRĄG NOKIELSKI”.
Pomysłodawcą i autorem scenariusza jest Czesław Tyrol , projekt opracował Krzysztof Bednarczyk, produkcja Konrad Wojciech Samorodny z IKON Movie – Produkcja Filmowa.
Film zrealizowano w ramach programu „Świerklaniecko-Nakielskie Inicjatywy Lokalne – Dom Kultury +. Edycja 2024” dzięki Narodowe Centrum Kultury
Film nie skupia się tylko na Nakle Śląskim i Świerklańcu, ale również na otaczających je terenach. Narratorem i przewodnikiem po nokielskim widnokręgu jest Czesław Tyrol – były mieszkaniec Nakła, emerytowany leśnik, nauczyciel w Technikum Leśnym w Brynku, a także wielki znawca i miłośnik lasów.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor Kamila Paradowska, która opowiedziała o genezie projektu, podkreślając, że zdobył on największe uznanie wśród głosujących. Następnie serdecznie powitała zgromadzoną publiczność, przygotowując wszystkich na wyjątkowy seans premierowy filmu „WIDNOKRĄG NOKIELSKI”.
Filmowa podróż rozpoczyna się od niezwykłego zaproszenia, które w pięknej śląskiej gwarze kieruje do widzów Niklaus Pieron wprowadzając ich do Pałacu w Nakle. Następnie Czesław Tyrol, snując swoją barwną opowieść, przenosi publiczność w przestrzeń i bogactwo krajobrazu kulturowego m.in. Lasów Tarnogórsko – Lublinieckich, Doliny Małej Panwi odkrywając uroki okolicznych terenów – ich geografię, geologię.
Na szczególną uwagę zasługują przepiękne zdjęcia filmowe, a zwłaszcza otwierające sceny mgły unoszącej się nad parkiem świerklanieckim. Za wspaniałą kinową jakość obrazu odpowiadał Konrad Samorodny – IKON Movie. Film wkrótce zostanie udostępniony naszym kanale na YouTube.
Po seansie Krzysztof Bednarczyk wyraził wdzięczność Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim za wsparcie, podkreślając sentymentalną wartość projektu. Czesław Tyrol zaprosił gości do wspólnego smakowania tortu wykonanego przez Hotel Opera, a dyrektor Kamila Paradowska zachęciła do zwiedzania pałacowych atrakcji.
Dzięki tym inicjatywom spotkanie nabrało wymiaru integracyjnego, jednocząc lokalną społeczność. W serdecznej atmosferze rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych.
Szczególne podziękowania kierujemy do Łukasz Balczarek, Teodora Banasia z Gospodarstwa Rolnego Nakło Śląskie, Antoniego Żurka z Centrum Ogrodniczego OGRÓD ŚLĄSKI oraz Świerklaniec Urząd Gminy za ich nieocenione wsparcie.
Zdjęcia: 3,5,6,7,8,9,10,11,14 – fot. Renata Głuszek
Zdjęcia: 4 i 14 – fot. Katarzyna Grysko
Zdjęcie 12 – fot. Celina Bąk
