Aktualności

Promocja albumu o Schaffgotschach

24 maja 2015

Egzemplarze trzeciej części trylogii “Dziedzictwo śląskich potentatów” – „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów” – dotarły na spotkanie promocyjne w Centrum Kultury Śląskiej (23 maja 2015 r.) jeszcze ciepłe i pachnące farbą drukarską. Jak poinformowała zebranych Weronika Wiese, reprezentująca wydawcę – Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, książka opuściła drukarnię zaledwie przed trzema godzinami.

Spotkanie z autorami albumu, Beatą i Pawłem Pomykalskimi oraz współpracującą z nimi Joanną Oczko, poprowadził redaktor Krzysztof Karwat. Na wstępie dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki wyjaśnił, że ze względu na rozległość dziedzictwa rodu Schaffgotschów w tytule albumu słowo „górnośląscy” zostało zastąpione słowem „śląscy”. Schaffgotschowie to ród, który większość majątku posiadał na Dolnym Śląsku (m.in. barokowy pałac w Jeleniej Górze – Cieplicach i zamek w Chojniku), ale poprzez małżeństwo Hansa Ulryka von Schaffgotsch z Joanną Gryczik, wychowanką i spadkobierczynią Karola Goduli, należało do nich wiele obiektów także i na Górnym Śląsku.

Te i inne fakty historyczne zostały przywołane w czasie dyskusji, ale pytania padły oczywiście przede wszystkim pod adresem autorów albumu. Jak zdradzili państwo Pomykalscy, praca nad nim trwała rok i dwa miesiące. Ze względu na pogodę robienie zdjęć często wymagało kilkukrotnych powrotów w to samo miejsce, a były i takie, do których ich nie wpuszczono. Najboleśniejszym przykładem jest popadający w coraz większą ruinę pałac w Kopicach, zbudowany przez wspomnianych Hansa Ulryka i Joannę. Smutny los tego pałacu wywołał szerszą dyskusję nad sytuacją wielu zabytkowych rezydencji, które dostały się w ręce prywatne i marnieją, ponieważ właściciel nie posiada środków na ich utrzymanie. Obecna na spotkaniu Joanna Oczko, współredagująca tekst, zwróciła z kolei uwagę na problem z koniecznością opracowania, czyli przykrojenia do potrzeb albumu, ogromnej ilości materiału związanego z Schaffgotschami (jak ujawnił dr Kuzio-Podrucki, archiwum tego rodu jest gigantyczne i obejmuje kilkaset mb akt).
Zapytani o najbliższe plany państwo Pomykalscy zdradzili, że marzy im się teraz publikacja poświęcona architektom Emilowi i Georgowi Zillmannom, projektantom m.in. osiedli Giszowiec i Nikiszowiec.

W czasie promocji albumu „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów” można było wspomnianą pozycję zakupić i poprosić autorów o autograf. W chwili obecnej w Centrum Kultury Śląskiej są do nabycia wszystkie trzy części trylogii: „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Ballestremów”, „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Donnersmarcków” oraz „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów”. Przy zakupie kompletu cena całości wynosi 104 zł, a zatem cena pojedynczej pozycji jest niższa niż w przypadku zakupu każdego tytułu osobno. Warto z tej promocji skorzystać!