Aktualności | Koncert

Rodzina w Centrum

31 maja 2017

Na tegoroczną imprezę „Rodzina w Centrum”, która odbyła się 27 maja 2017 r. w ramach „Metropolitalnego Święta Rodziny”, złożyła się bardzo różnorodna oferta kulturalno-rozrywkowa. W części plenerowej (godz. 12.00 – 15.00), mającej charakter rodzinnego festynu, odbyły się liczne konkursy i zabawy dla dzieci, w tym zagadki z kufra babki, szlojdry, rajza dyszlokym, hula hop , tyjater po ślonsku, kulanie felgi. Na małej scenie swoje umiejętności zaprezentowały Marżonetki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich oraz mała gitarzystka. Można było pojeździć na gokartach, pozjeżdżać z dmuchanej zjeżdżalni, a także zjeść pyszne wyroby wędliniarskie z grilla i wpłacić Dziełu św. Mikołaja datek na cel charytatywny. Festyn zakończył się wieczorem spontanicznym tańcem pod pałacem.
W części pałacowej (godz. 15.30 – 19.00), w cyklu koncertów, zaprezentowali się uczestnicy warsztatów wokalnych, prowadzonych przez Joannę Sleziak (śląski folk) oraz Magdalenę Kozioł (gospel), a także profesjonalni wykonawcy: ZPT „Miedarzanie” i chór „Gaudeamus” z Bobrownik Śląskich. To w Sali kolumnowej. I piętro należało do uczniów SP nr 1 z Piekar Śląskich – pomoc tamtejszej nauczycielki pani Justyny Fifer oraz rodziców uczniów przy organizacji tej części programu (wystawa, pokaz kulinarny, wypieki i inne potrawy) była bezcenna, za co serdecznie w tym miejscu wszystkim dziękujemy. Uczniowie zaprezentowali poświęcone Donnersmarckom przedstawienie „Jo ci przaja”, pokazali także, jak się „warzy” tradycyjne śląskie potrawy. Wszyscy zwiedzający pałac mogli zobaczyć wystawy zdjęć rodziny śląskiej oraz zabawek, a w Sali „kuchennej” także elementy wyposażenia tradycyjnej kuchni śląskiej. W programie znalazło się również miejsce na wycieczki po pałacu oraz opowieści o jego historii (Justyna Fifer) i o Centrum Kultury Śląskiej (dyrektor Stanisław Zając). Osoby zainteresowane mogły zrobić sobie zdjęcie w tradycyjnym stroju śląskim.
„Rodzina w Centrum” zakończyła się losowaniem nagród wśród tych uczestników, którzy zaliczyli wymagane konkursy. Nagrodami są: bilety dla 4-osobowej rodziny na rajd rowerowy w ramach „Szlacheckiego weekendu”, rodzinna sesja fotograficzna w pałacu (fotograf CKŚ) oraz wędrówka po pałacu z przewodnikiem (także zakamarki niedostępne do oficjalnego zwiedzania).
Pomysłodawczynią i kuratorką imprezy była Katarzyna Moron, którą wielkim osobistym zaangażowaniem i wysiłkiem organizacyjnym wsparła pani Justyna Fifer. Do sukcesu „Dni rodziny” przyłożyły się także prowadzące warsztaty Joanna Sleziak z akompaniatorem Eugeniuszem Kostką oraz Magdalena Kozioł i towarzyszący jej Mikołaj Bienek, a także ZPT „Miedarzanie”, chór „Gaudeamus” oraz wspaniali rodzice uczniów SP nr 1. Dziękujemy także Dziełu św. Mikołaja, firmie Superimprez.pl za stoisko z grillem i popitką, DJ Simonowi M @ Master za muzykę, właścicielom stoisk – wszystkim osobom czy instytucjom zaangażowanym w przygotowanie tej wielkiej imprezy, bez których nie byłaby ona tak bogata i tak różnorodna.

Zdjęcia: Renata Głuszek, Marta Kaźmierczak.