Wystawa stała

Salonik Hrabiego

“Salonik hrabiego” to nazwa stałej ekspozycji o charakterze historycznym, poświęconej pamięci rodu Henckel von Donnersmarck. Za Donnersmarcków ta niewielka sala z ozdobnym plafonem (przetrwała tylko jedna część) służyła za pokój mieszkalny hrabianki Teresy, siostry hrabiego Łazarza V, ostatniego faktycznego właściciela pałacu. W samym pałacu niestety, dziejowa zawierucha sprawiła, że z wyposażenia niewiele się ostało, poza sejfem, kominkiem i żyrandolem w przedsionku. Można jedynie odtworzyć klimat epoki poprzez ekspozycję mebli z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Oryginalnym pałacowym meblem jest drewniane krzesło z czarnym siedziskiem, być może stąd pochodzi marmurowy kałamarz.
W chwili obecnej w “Saloniku hrabiego” są eksponowane meble (czerwone fotele, sofa i stolik oraz sekretarzyk) pochodzące z dworku Wojciecha Weissa w Kalwarii Zebrzydowskiej, a przekazane w depozyt przez wnuczkę malarza, Renatę Weiss, a od 22 czerwca 2022 r. komoda i witryna z lat 40. XX w. – darowizna rodziny Kloza i Zbrzezny – “Ku pamięci Joanny Zbrzezny”.

Centrum Kultury Śląskiej bardzo chętnie przyjmie wszelkie pamiątki po Donnersmarckach, choćby tylko na zasadzie użyczenia.