Wystawa stała

Salonik Hrabiego

“Salonik hrabiego” to nazwa stałej ekspozycji o charakterze historycznym, poświęconej pamięci rodu Henckel von Donnersmarck. Za Donnersmarcków ta niewielka sala z ozdobnym plafonem (przetrwała tylko jedna część) służyła za pokój mieszkalny hrabianki Teresy, siostry hrabiego Łazarza V, ostatniego faktycznego właściciela pałacu. W samym pałacu dziejowa zawierucha sprawiła, że z wyposażenia niewiele się ostało, można zatem jedynie odtworzyć klimat epoki poprzez ekspozycję mebli z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Oryginalnym pałacowym meblem jest drewniane krzesło z czarnym siedziskiem, być może stąd pochodzi marmurowy kałamarz.
W chwili obecnej w “Saloniku hrabiego” poza wspomnianym krzesłem prezentowane są komoda i witryna z lat 40. XX w. (darowizna rodziny Kloza i Zbrzezny – “Ku pamięci Joanny Zbrzezny”), sekretarzyk, ozdobne krzesła, a z oryginalnych pamiątek po dawnych właścicielach globus i patera.

Centrum Kultury Śląskiej bardzo chętnie przyjmie wszelkie pamiątki po Donnersmarckach, choćby tylko na zasadzie użyczenia.