Wernisaż

Silesiana – wernisaż

10 grudnia 2019

Ostatni wernisaż w 2019 r. – otwarcie wystawy „Silesiana” ze zdjęciami Wiktorii Kot w dniu 6 grudnia – bardzo wyróżnił się ze względu na wyjątkowo przemyślaną oprawę wizualną. Fotografie Wiki pokazują bowiem stan obecny oraz przeszłość bardzo popularnego niegdyś ośrodka wypoczynkowego w Kokotku. Do tej dawno minionej epoki nawiązywała dekoracja stołu (stare prodiże, naczynia), przygotowany przez mamę i babcię Autorki poczęstunek (pyszna sałatka warzywna i in.), goździki oraz muzyka. Dodać to tego fotele z Kokotka i stary telewizor, w którym można było obejrzeć archiwalne filmy z różnych kokotkowych imprez, a uczestnicy wernisażu mogli poczuć się jakby naprawdę trafili w lata 70. Sama wystawa też obudziła wspomnienia – okazało się, że i dyrektor Centrum Stanisław Zając, i Anna Gołkowska, prezes Stowarzyszenia Gór Kultury, właśnie w Kokotku uczyli się pływać.

„Silesiana” – druga wystawa zorganizowana wspólnie przez Centrum i Góry Kultury – zapoczątkowuje cykl, który będzie nosić nazwę „Młodzi w Centrum”. Chodzi tu o wsparcie i promocję młodych artystów, co jak podkreślił reprezentujący Góry Kultury Stanisław Torbus – nie miało miejsca w czasach, gdy obecni działacze kultury byli w wieku Wiki. – To właśnie był pomysł Staszka Torbusa – ujawnił dyrektor Stanisław Zając, który zwrócił uwagę na to, że tak chętnie dziś zapominamy o przeszłości i depczemy to, co było. Sama Wiktoria Kot zdradziła, że „Silesiana” jest jej projektem zaliczeniowym na uczelni i że choć nie uczyła się w Kokotku pływać (ten motyw przewinął się w wypowiedziach dyr. Zająca i prezes Stowarzyszenia Góry Kultury Anny Gołkowskiej), ma duży sentyment do takich miejsc.

Wieczór uświetnił nastrojowy występ Marii Wylężek, młodej kompozytorki i autorki tekstów, która, akompaniując sobie na instrumencie klawiszowym, zaśpiewała własne utwory.

Zdjęcia: Magdalena Zaton