Wystawa czasowa 2020

Silesiana

Silesiana to nazwa ośrodka wypoczynkowego w Kokotku (Lubliniec). Wybudowany w latach 60. XX wieku, przeznaczony był dla pracowników przedsiębiorstwa zajmującego się budową szybów górniczych. Jeden z wielu tego typu istniejących w PRL-u. Wiedziałam o nim, ponieważ znajduje się w okolicy miejsca mojego zamieszkania. W mojej świadomości był jedynie reliktem przeszłości, świadectwem zakończenia pewnego etapu w historii, ciekawostką, ale przestarzałą. Rozpoczęłam fotografować budynek i jego wnętrza w chwili, gdy zaczęły się tam dokonywać powolne zmiany. Większość pomieszczeń nie będzie pełnić już tych samych funkcji. W końcu, po co komu sala konferencyjna z 10-metrową mozaiką przedstawiającą zawodników akrobatycznych. Ponieważ nie spotkałam tam nikogo ściślej związanego z historią tego miejsca, a sama nie mam osobistego stosunku do niego, zwróciłam się w stronę archiwów. Poprosiłam o nie osoby, które przyjeżdżały tam na wczasy, tworzyły kluby sportowe i angażowały się w ,,czynie społecznym”. Dzięki ich opowieściom i zdjęciom zaczęłam patrzeć na to miejsce inaczej niż na opustoszałe budynki. Zaczęłam wierzyć, że mogła to być Riwiera Górnicza. Chciałam, żeby zestawienie archiwalnych i dokumentalnych zdjęć nawzajem się dopełniało i tworzyło grę wizualną. Na wystawie wyświetlane jest  archiwalne wideo z pobytu bytomskiego klubu  kajakarskiego z lat 90. Fotel i szafka nocna pochodzą  z ośrodka.

Wiki Kot

Podziękowania dla Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA oraz Buddyjskiego Ośrodka Odosobnieniowego w Kokotku za pomoc w realizacji projektu i udzielanie informacji. Dla osób, które udostępniły swoje archiwalne fotografie: Adama Borynia, Agnieszki Czichy z rodziną, członków Klubu Kajakowego Szybowego Ogniska TKKF w Bytomiu za możliwość obejrzenia kronik i spotkania, dla pana Lucjana za udostępnienie kasety wideo oraz fotografii.

O AUTORCE

Wiktoria Kot (rocznik 1995) studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie oraz kierunku  Kultury mediów na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie (2016). Absolwentka kierunku filologia szwedzka na Uniwersytecie Śląskim (2019). Działa w tarnogórskiej grupie Dokument Projektu oraz w krakowskim stowarzyszeniu Fotobzik. Brała udział w wystawach zbiorowych. Interesuje ją fotografia dokumentalna związana z miejscem, jego historią, ludźmi oraz archiwum. Mieszka na Śląsku, związana z miastem Tarnowskie Góry.

Wystawy i nagrody:

  • I miejsce w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Obiektywnie Śląskie”, Katowice ( 2010r.)
  • Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Obiektywnie Śląskie”, Katowice (2012r.)
  • II miejsce w ogólnopolskim konkursie na reportaż filmowy im. Ryszarda Kapuścińskiego, Zabrze (2013r.)
  • wystawa zbiorowa ,,Kryzys?” podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2016)
  • wystawa dyplomowa absolwentów Akademii Fotografii w Krakowie, książka ,,Hotel Nostalgia”, Dolnych Młynów, Kraków (2016)
  • wystawa zbiorowa ,,Rok Saturna”, członków Stowarzyszenia Fotobzik, Dolnych Młynów, Kraków (2016)
  • wystawa zbiorowa UFO Visual Lab by Fresh from Poland podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2017)
  • prezentacja multimedialna projektu ,,Hotel Nostalgia” podczas festiwalu Ślonski szwong w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (2018)
  • prezentacja multimedialna projektu Silesiana podczas wystawy ,,MADE IN OPAVA” w Muzeum Historii Katowic (2019)
  • wystawa indywidualna ,,Silesiana” podczas Rybnickiego Festiwalu Fotografii, Fundacja PGE, Rybnik (2019)
  • udział w wystawie zbiorowej ,,Wolność- Chris Niedenthal i młode pokolenie fotografów”, projekt Silesiana, Pracownia Duży Pokój, Warszawa (2019)