Aktualności

Sobota 7 września

8 września 2013

Słoneczna sobota 7 września 2013 r. była dla Centrum Kultury Śląskiej dniem trochę zwyczajnym, trochę niezwyczajnym. Zwyczajnym, ponieważ miały miejsce wizyty zwiedzających – dziś akurat były to dwie grupy zorganizowane. Niezwyczajnym, ponieważ po południu odbył się finisaż wystawy „10 spojrzeń” oraz czytanie Fredry z udziałem starosty Lucyny Ekkert, o czym piszemy osobno.
Jako pierwsi zawitali w mury pałacu uczestnicy wycieczki PTTK z Katowic, grupa licząca 47 osób. Następnie w samo południe przybyła mieszana, polsko-niemiecka grupa (35 osób) młodzieży i wychowawców ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Tarnowskich Gór oraz zaprzyjaźnionej z nimi szkoły specjalnej w Hamm (Północna Westfalia). Największą atrakcję dla młodych ludzi, ale nie tylko, stanowił oczywiście sejf Donnersmarcków, który – po zamknięciu go przez naszego pałacowego przewodnika Arkadiusza Kuzio-Podruckiego – bezskutecznie próbowali otworzyć.
Ostatnim punktem programu w ten piękny sobotni dzień był finisaż wystawy „10 spojrzeń” i czytanie Fredry. Gości przybyło sporo – impreza miała charakter otwarty, każdy mógł wejść, posłuchać opowieści Krzysztofa Millera o prezentowanych w Centrum zdjęciach, spotkać się z ich autorami, a potem wysłuchać, jak przedstawiciele życia publicznego oraz przedstawiciele świata sztuki czytają wiersze Aleksandra Fredry. Przypominamy, że imprezy otwierające lub zamykające wystawy mają charakter otwarty i adresowane są do wszystkich zainteresowanych tym, co proponuje Centrum Kultury Śląskiej.