Od 18 października 2013 r. w Centrum Kultury Śląskiej odbywać się będą spotkania filmowe, których adresatem są uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich. Projekt nosi nazwę: „Polacy w sieci…, czyli filmowo-cyfrowe życie emocjonalne Polaków”.
Jego celem jest przygotowanie młodzieży do świadomego odbioru kultury oraz rozwój inteligencji emocjonalnej, która w XXI wieku staje się niezbędnym warunkiem budowy satysfakcjonujących więzi interpersonalnych i społecznych. Spotkania filmowe mają także posłużyć popularyzacji aktywnej postawy poznawczej wobec wybranych zjawisk kultury współczesnej oraz tendencji społeczno-technologicznych. W czasie spotkań analizowane będą niektóre kwestie związane z polskim filmem (wybrane filmy, bohaterowie, wątki), światem mediów cyfrowych i internetu (prezentacje, dane, wizualizacje i omawianie wybranych najnowszych, najciekawszych zachowań oraz zjawisk w polskiej sieci).
Prowadzący: Jakub Pudełko, organizator kina studyjnego „Olbrzym” przy Tarnogórskim Centrum Kultury
Terminy:
2013 – 18 października, godz. 9.00; grudzień
2014 – raz w miesiącu
Godziny spotkań do uzgodnienia z zainteresowanymi szkołami!
Koszt: 2 zł od osoby
TEMAT 1 – 18.10.2013
„Metamorfozy złości i przejawy wstrętu na przełomie XX i XXI wieku”
– bohaterowie polskich filmów i seriali: od irytacji, oburzenia i urazu po gniew, wściekłość i nienawiść; od nieprzychylności po odrazę
– „hejty vs. lajki”, czyli o kulturze negatywnych i pozytywnych emocji w przestrzeni polskiego internetu (m.in. na przykładzie portali poświęconych celebrytom)
TEMAT 2 (grudzień)
„Proste i złożone wątki miłosne”
– mózg serca, serce mózgu; jak kochaliśmy i jak kochamy: kinowo – telewizyjne „obserwacje” fabularne…
– kim jesteśmy i dla kogo…? Strategie kreacji osobowości („lans”) w sieci na przykładzie portali społecznościowych i towarzyskich; zagrożenia i szanse.
TEMAT 3
„Oblicza strachu”
– nerwowość, niepokój oraz lęk i fobia; o znaczeniu czynników zewnętrznych na wewnętrzny świat emocji (inspiracje filmowe),
– o bezpieczeństwie i „podziemiu” w sieci, mniej i bardziej zabawnych hakerskich trikach oraz amerykańsko – chińskich starciach cybernetycznych.