Sylwetki i wspomnienia pracujących dla oraz wokół nakielskich Henckel von Donnersmarcków
Organizatorzy: Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga w Nakle Śląskim
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Starosta tarnogórski Krystyna Kosmala
Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego
O WYSTAWIE
Służba pałacowa oraz inni pracownicy rodzin arystokratycznych nie są zazwyczaj obiektem badań historycznych, a szkoda, ponieważ ich historie bywają bardzo interesujące i wnoszą sporo ciekawych informacji na temat życia dworskiego. W przypadku pałacu w Nakle Śląskim skromna wiedza na temat jego funkcjonowania została dzięki tej wystawie uzupełniona o wiele cennych informacji, czasami anegdotycznych. Przywołana została ponadto pamięć ludzi oraz ich czasami smutnych lub powikłanych losów z okresu II wojny światowej lub powojennych. Wobec naturalnego odchodzenia bezpośrednich świadków tych wydarzeń bądź ich potomków jest to praktycznie ostatni już moment, aby zachować i utrwalić ich wspomnienia, będące kapitalnym źródłem informacji historycznej.
Na „Spotkanie po latach” w wersji pełnej składa się 48 plansz z fotografiami oraz biogramami, podzielonych na 4 sekcje: Nakło Śląskie (najważniejsze instytucje przedwojennego Nakła: kościół, Zakład św. Łazarza, straż pożarna, policjanci); Pałac (charakterystyka pałacu, biogramy służby pałacowej); Majątek i gospodarstwo (omówienie, biogramy pracowników); U kuzynów – omówienie innych dworów, biogramy. W chwili obecnej wystawa prezentowana jest w bardzo ograniczonym zakresie. Wybrane tablice znajdują się w jednym pomieszczeniu i na korytarzu parteru, zdjęcia pałacu w szatni oraz tablice z Nakła Śląskiego na bocznej klatce schodowej.
Wprowadzenie do wystawy przez dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego
Wstęp do wystawy i materiał zakulisowy – dr Stanisław Zając, dyrektor CKŚ
PODZIĘKOWANIE
Organizatorzy składają gorące podziękowanie wszystkim Państwu, którzy zdecydowali się na współpracę, znaleźli czas i ochotę na skontaktowanie się z Centrum oraz podzielili się swą wiedzą, zdjęciami i dokumentami swoich krewnych czy znajomych.
- Pomysłodawca i koordynator: Barbara Bereska
- Współpraca i redakcja: Renata Głuszek
- Konsultacja historyczna: dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki
- Opracowanie zdjęć oraz projekt graficzny plansz: Magdalena Zaton-Mikołajczak
LEKCJA MUZEALNA