Dom Kultury + | Wykład

Świerklanieccy Henckel von Donnersmarckowie

wykład dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego
26 października 2024

26 października 2024 roku, przy wypełnionej po same brzegi sali Pałacu w Nakle Śląskim, odbył się wykład dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego „Świerklanieccy Henckel von Donnersmarckowie„.

Prelekcja była jednym z elementów inicjatywy „Waldfriedhof Neudeck – (nie) zapomniany Ewangelicki Cmentarz Leśny w Świerklańcu”, której autorem jest Robert Piontek, będącej częścią projektu „Świerklaniecko-Nakielskie Inicjatywy Lokalne. Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Edycja 2024” Narodowego Centrum Kultury.

Wykład poprzedziła krótkie wystąpienie Roberta Piontka, podczas którego dokonał podsumowania realizowanej inicjatywy.

Prezentując materiał fotograficzny ukazał postęp prac polegających na uporządkowaniu przestrzeni zapomnianego Ewangelickiego Cmentarza Leśnego w Świerklańcu. Jednak jak zapewnia Robert Piontek realizacja inicjatywy jest wyłącznie początkiem systematycznych działań zmierzających do objęcia stałą opieką Ewangelickiego Cmentarza Leśnego w Świerklańcu.

O kolejnych pracach i rezultatach oraz wynikach nieustannie prowadzonych kwerend archiwalnych etc. będzie można się dowiedzieć m.in. na profilu FB Ewangelicki cmentarz leśny w Świerklańcu – Waldfriedhof Neudeck.

Ewangelicki Cmentarz leśny w Świerklańcu jest bardzo mocno związany ze świerklanieckimi Henckel von Donnersmarckami, a jeśli mowa o śląskiej szlachcie, a szczególnie o rodzie Henckel von Donnersmarck, to nikt nie opowie o nich lepiej, ciekawiej, a przede wszystkim rzetelniej niż dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

Tak też było i tym razem, gdzie tłumnie zgromadzona publiczność mogła prześledzić losy Henckel von Donnersmarcków od samych początków, które miały miejsce w Lewoczy (Spisz), następnie m.in.: jak doszło do podziału na linie bogumińską, bytomsko-siemianowicką i świerklaniecko-tarnogórską, a kończąc na obecnie żyjących w Rottach-Egern, gdzie dzięki prezentacji można było zobaczyć znajdujący się tam m.in: grób zmarłego w 1959 roku ostatniego księcia z niestety nieistniejącego już „Małego Wersalu” Guidotto Henckel von Donnersmarcka – syna najsłynniejszego z rodu Guido Henckel von Donnersmarcka.

Doktor Arkadiusz Kuzio-Porducki niezwykle ciekawie opisał również heraldykę, prezentowanych na dużych wydrukach czterech, jak się okazało z bardzo wielu herbów, które możemy spotkać przy rodzie Henckel von Donnersmarck.

Po wykładzie można było zdobyć autograf z dedykacją na wielu publikacjach dra Kuzio-Podruckiego, co też bardzo wiele osób uczyniło i udać się na niezwykle integrujące, nie tylko lokalną społeczność, długie rozmowy przy kawie/herbacie i poczęstunku.

Fot. Adam Piontek

Świerklaniecko-nakielskie inicjtywy lokalne. Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Edycja 2024. Logo Centrum Kultury Śląskiej, logo Cekuś to Zomek, Logo Domu Kultury +.