Wystawa czasowa 2015

Sztuka to kobieta

”Jurajskie spotkania malarskie” ustąpiły w poniedziałek 9 listopada 2015 r. miejsca obrazom Anny Marii Rusinek, która zatytułowała swoją wystawę „Sztuka to kobieta”. I rzeczywiście, kobieta – eteryczna, zagadkowa, bardzo zmysłowa, często umieszczona w kontekście erotycznym – zdaje się wiodącym tematem malarstwa Rusinek.

Ale na wystawie w Centrum Kultury Śląskiej malarka prezentuje bardzo zróżnicowany przekrój swojej twórczości. Są tu więc wspomniane wyżej kobiety (także w konfiguracji damsko-męskiej), jest miejsce na pejzaże, muzykę, portrety i martwą naturę, a także obrazy, które – jak powiedziała Anna Maria – pokazują bardziej mroczną stronę jej osobowości. Te prace z pewnością będą stanowić spore zaskoczenie dla zwiedzających, którzy w pierwszej kolejności obejrzą subtelne, bajkowo kolorowe malunki na parterze.

Wystawa zostanie uroczyście otwarta 13 listopada w piątek o godzinie 18.00 (wstęp wolny), choć słowo „uroczyście” raczej nie pasuje do tego wernisażu, ponieważ zamiast oficjalnych wystąpień odbędzie się spektakl obrazu, słowa i dźwięku. Trzeba bowiem wiedzieć, że dzieła Rusinek doczekały się wierszy, które napisała Ewa Parma – poetka osobiście zaprezentuje jeden z nich. Wieczór wypełni także piosenka i muzyka filmowa w wykonaniu Leokadii Duży (sopran), solistki Opery Śląskiej w Bytomiu, oraz Mirelli Malorny (fortepian), kameralistki, laureatki wielu konkursów, współpracującej z wieloma wiodącymi śląskimi Instytucjami muzycznymi.

Takim bardzo nastrojowym akcentem Centrum Kultury Śląskiej zakończy program imprez wystawienniczych w mijającym roku. Warto się do pałacu w Nakle Śląskim wybrać, bo „Sztuka to kobieta” to doskonała propozycja na jesienno-zimową szarugę, a jest przecież i znakomita wystawa fotograficzna „Twórcy Kultury Śląskiej”. Obydwie ekspozycje potrwają do 10 stycznia 2016 r.