Spektakl | Warsztaty

Teatralny Dzień Dziecka 2023

28 maja 2023

Niedziela 28 maja 2023 r. upłynęła w Centrum pod znakiem Dnia Dziecka i teatru, ale jak się okazało, także rodzice aktywnie włączyli się w realizację przygotowanych na to święto „dziecięcych” atrakcji. Na wszystkich od godz. 14.00 czekała kawiarenka ze „Smakami dzieciństwa”, a w niej ciepłe lody i amerykany, ciasto z truskawkami, sernik, kawa i różne napoje. Ciasta dostarczyła kawiarnia Villa Park.

O godz. 16.00 pan Marek Żyła zaprezentował autorski spektakl swojego Teatru Lalek pt. „Walizki z Różnych Stron Świata”, w którym pojawiły się m.in. mamuty, krasnale i samuraj.

Od godziny 17.00 odbywały się warsztaty, których wspólnym motywem był teatr – słowo, ruch, scenografia i kostiumy. Pani Alina Chechelska-Płoskonka, aktorka teatralna i filmowa związana z Teatrem Śląskim, objaśniła, na czym polegają elementarne zadania aktorskie, poćwiczyła z uczestnikami dykcję, wyrażanie podstawowych emocji (strach, śmiech, rozpacz), zaprosiła ich także do wykonania etiud na zadany temat. Kontynuacją tych warsztatów były zajęcia z panią Renatą Spinek, aktorką Teatru Nowego w Zabrzu, pt. „Ruch na scenie, aktor w ruchu”. Uczestnicy tych zajęć zostali poproszeni o odgrywanie różnych scenek związanych m.in. ze smokiem, zoo i cyrkiem, stworzono także kompozycję przestrzenną.

W tym samym czasie dzieciaki (z pomocą rodziców) oraz młodzież z Technikum Plastycznego, tworzyły ze skrawków różnych materiałów kostiumy dla papierowych postaci. „Warsztaty projektowania kostiumu teatralnego” prowadziła pani Sonia Singsavang, artystka plastyk. Następne zadanie było już znacznie znacznie trudniejsze, gdyz polegało na budowie (na kanwie tekturowych pudeł) scenografii teatralnej inspirowanej własną wyobraźnią. Najczęściej bajkami, ale znalazła się dziewczynka, która odniosła się do dokumentu o misiach koala. „Warsztaty scenografii i dekoracji teatralnej” prowadziły artystki plastyczki związane z Teatrem Śląskim: Agata Kurzak oraz Beata Witowska.

Wszystkie zajęcia (a warsztaty były bezpłatne) dostarczyły wiele radości nie tylko dzieciom, ale także towarzyszącym im opiekunom.

Fot. Renata Głuszek