Wernisaż

Terytoria materii… – wernisaż

23 listopada 2022

„Terytoria materii. Od logiki formy do stylistycznych inwersji” to pierwsze wspólne przedsięwzięcie Centrum Kultury Śląskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, które zainaugurowały 19 XI 2022 r. w pałacu w Nakle Śląskim konferencja oraz wystawa zbiorowa dydaktyków i studentów oraz zaproszonych artystów.

Wydarzenie, którego pomysłodawcą był prof. Jacek Kucaba z Pracowni Rzeźby w Drewnie, zorganizowała Katedra Rzeźby w Materiale Wydział Rzeźby ASP w Krakowie. Jak wyjaśnił dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj, wystawa jest projektem artystyczno-badawczym, dlatego w dniu otwarcia towarzyszyła jej konferencja z udziałem prelegentów – z uczelni nie tylko krakowskiej, ale także wrocławskiej i toruńskiej. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie Liceum Plastycznego w ZSAP w Tarnowskich Górach wraz z wykładowczynią Anną Osadnik.

Po południu, w czasie wernisażu, dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj opowiedział, jak ważne w przypadku tej dyscypliny twórczej jest tworzywo: kamień, ceramika, brąz czy stal, które we współczesnej rzeźbie nabierają nowego sensu: – Współczesna sztuka abstrakcyjna mówi językiem tworzywa, niekoniecznie zastanawiając się nad treścią, tematem. Podkreślił także znaczenie przestrzeni: – Przestrzeni nie tylko w sensie dosłownym, czyli otoczenia, w które można rzeźbę czasowo wstawić i zdemontować, ale przestrzeni, która jest elementem budującym, która jest wnętrzem materii, budując relację między wnętrzem a odbiorcą.

Doskonale te słowa współgrały z wypowiedzią otwierającego wernisaż dyrektora Stanisława Zająca, mówiącego o tym, że wnętrze pałacu jak mało które nadaje się do prezentacji tej wystawy. A i jej kurator, dr Paweł Jach, odniósł się do tej kwestii dziękując Centrum „za terytorium, które mogliśmy wypełnić materią”. Wyraził także nadzieję na kontynuację tak dobrze rozpoczętej współpracy. (Osobista współpraca dr Jacha rozpoczęła się już w 2018 r. prezentacją jego doktorskiej wystawy „Obecność”.)

„Terytoria materii. Od logiki formy do stylistycznych inwersji” – wystawa

Zdjęcia: Michał Lerka