Koncert

Tłusty czwartek z bluesem 2022

28 lutego 2022

Tegoroczny „koncert z cyklu „Tłusty czwartek z bluesem” –24 lutego – odbył się trochę w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale nie przeszkodziło to publiczności cieszyć się muzyką oraz tradycyjnym pączkiem. Bohaterem wieczoru był zespół Ścigani, którego lider, Maciej Lipina (wokal i gitara), wystąpił u nas już w 2018 r. Dla towarzyszących mu Seweryna Piętki (perkusja) oraz Michała Rostańskiego (bas, chórki) był to Cekusiowy debiut.

Witając gości, dyrektor Stanisław Zając wyraził radość z tego, że kultura pozwala ludziom wyjść z otępienia spowodowanego pandemią COVID-19. Zwrócił także uwagę na trzy inne aspekty tego tłustoczwartkowego wydarzenia: 1) rozpoczęcie działalności programowej Centrum w 2022 r., 2) dziesiąty rok działalności Instytucji, 3) napaść Rosji na Ukrainę, która jednak nie przekreśli wiary w dobroczynny wpływ muzyki, kultury oraz miłości. – Niech to będzie dzień radości! – zaapelował. I tak się też stało.

Repertuar Ściganych nawiązał w dużej mierze do dwudziestolecia ich działalności. Maciej Lipina oraz towarzyszacy mu muzycy zaproponowali bowiem retrospektywną podróż muzyczną, prezentując najlepsze kawałki z dotychczasowych trzechpłyt, a także utwory premierowe z najnowszej płyty „Anawa 2.0”, która ukaże się 23 marca. Były to kompozycje z okresu współpracy Andrzeja Zauchy z zespołem Anawa w autorskich, blues-rockowych wersjach Ściganych. Wśród nich „Dni, których nie znamy” w bardzo oryginalnej, odświeżonej wersji. Ta ostatnia w podstawowym programie piosenka tak rozgrzała widownię, że w nagrodę za bardzo gorące oklaski zespół wykonał jeszcze dodatkowe trzy utwory, w tym „Linoskoczka” i „Dylana”. Wcześniej nie obyło się także – nazwisko Lipina zobowiązuje! – bez dwóch utworów ze spektaklu „Skazany na bluesa”.

Po koncercie, pokrzepiona na duchu świetną muzyką publiczność, wśród której znalazło się wielu stałych bywalców „Tłustego czwartku z bluesem”, pokrzepiła ciało pączkiem i kawą, którym towarzyszyło dzielenie się wrażeniami.

Pączki dostarczyła już po raz trzeci nakielska Piekarnia KRZENCIESA. Stoły wypożyczyła restauracja „Lawendowy Ogród”. Obu firmom za tę współpracę serdecznie dziękujemy.

Fot. Michał Lerka