Wystawa czasowa 2014

„Tropy” Malwiny

„Tropy” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa fotograficzna w Centrum Kultury Śląskiej, która zostanie otwarta w piątek 4 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00. Jej autorką jest Malwina de Bradé, absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członkini grupy fotograficznej Szare Dni Związku Polskich Artystów Plastyków. Poza fotografią de Bradé zajmuje się ilustracją książkową, grafiką warsztatową.

Cykl fotografii Malwiny de Bradé „Tropy” prowadzi przez mgłę.
Rodzajem wskazówek, lub właśnie tytułowych tropów są oczy. Czasami zasłonięte wyżłobioną dłonią – młodzieńczą o zbyt długim, jak to u nastolatków, paznokciu – lub sztucznymi rzęsami. Usta, otwarte w krzyku, w grymasie, ładnie wykrojone lub zamazane. Niektóre wręcz przerażają. Te portrety rozmyte, bez rys, tu trop można zgubić. Są to zdjęcia poruszające, z ciekawym światłem, fotografie, obok których nie przejdzie się obojętnie
.

Rafał Czachorowski

Wydaje się, że zawsze interesowała ją ukryta warstwa wieloznaczności, jaką daje fotografia, tej niedosłowności i tajemnicy. Nawet jeśli dotyczy to portretu, czyli kategorii w której – jak można sądzić – powiedziano już wszystko. Malwina jednakże stara się wyrazić ludzkie twarze (lub ich fragmenty) swoim własnym językiem, nieco przewrotnym, i nieoczywistym, ale i nie pozbawionym swoistego humoru.

Marek Grygiel

Wstęp na wernisaż jest wolny, zapraszamy.