Koncert

Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich – Kasia Moś Trio

Miejsca na III koncert z cyklu „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich” (27 listopada 2021 r.) zostały zarezerwowane błyskawicznie. I nic w tym dziwnego, skoro miało wystapić Kasia Moś Trio, w składzie Katarzyna Moś, Mateusz Moś (skrzypce i wokal) oraz Mateusz Kołakowski (instrument klawiszowy).
Katarzyna Moś to bardzo gorące nazwisko polskiej estrady – w 2017 r. reprezentowała Polskę na Eurowizji. Piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie wiolonczeli i fortepianu, jest także absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na której studiowała wokal. W repertuarze, który wykonała w Centrum, te zainteresowania jazzowe wybrzmiały bardzo mocno. Moś zaprezentowała własne interpretacje znanych pieśni i piosenek, których dobór najlepiej świadczy o wszechstronności jej wyborów muzycznych. Obok „Trójkątów i kwadratów” Dawida Podsiadły, „If I was a boy” Lady Gagi czy „Autostopu” Karin Stanek pojawił się także set utworów Stanisława Moniuszki „Spać mi kazali”, „Prząśniczka” oraz „Kum i kuma”. Jak wyjaśniła wokalistka, nowa aranżacja tych pieśni zajęła obu Mateuszom sporo czasu, ale jest z efektu ich pracy bardzo dumna. Trudno tej opinii zresztą nie podzielić, ponieważ set zabrzmiał bardzo nowocześnie. Nagrodzone rzęsistymi brawami Trio podziękowało widowni dwoma bisami.
Głównym organizatorem cyklu „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich”, we współpracy z Centrum, było Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Koncert Kasia Moś Trio zasponsorowała także drukarnia Serix. Serdecznie dziękujemy!

Fot. Michał Lerka

I koncert z cyklu „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich” – SIDOR X S-AGE

II koncert z cyklu „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich” – Barbara Lubos i Adam Snopek