Koncert

Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich – „Świat w obłokach”

29 października 2021

W II koncercie z cyklu „Trzy koncerty na stulecie powstań śląskich”, który odbył się 26 października 2021 r., z recitalem „Świat w obłokach” wystąpiła Barbara Lubos, aktorka i wokalistka. Na instrumencie klawiszowym akompaniował jej Adam Snopek. W programie znalazły się utwory z repertuaru Marka Grechuty (m.in. tytułowy „Świat w obłokach” „Ocalić od zapomnienia”, „Ptak o poranku”), Jacka Kaczmarskiego („Bajka o głupim Jasiu”, „Pompeje”), Ewy Demarczyk („Grande Valse Brillante”) i oraz Maryli Rodowicz („Niech żyje bal”, „Wariatka tańczy”).
Spotkanie z publicznością w Centrum Kultury Śląskiej miało dla Barbary Lubos szczególne znaczenie, ponieważ był to jej pierwszy występ od 2 lat – przerwa została wymuszona pandemią COVID. Jej przejmujące wykonania piosenek, a także znakomity akompaniament Adama Snopka (nawiasem mówiąc, oboje artyści pochodzą z Tarnowskich Gór), zostały przyjete przez widownię niezwykle entuzjastycznie, co wymusiło aż dwa bisy. Zainteresowanie recitalem było zresztą od początku ogromne. Warto przypomnieć, że Barbara Lubos jest „Twórcą Kultury Śląskiej” i jej portret widnieje na fotogramach oraz w kalendarzu tego autorskiego projektu Centrum, ale dopiero pierwszy raz udało się zorganizować koncert z jej udziałem.

Cykl „Trzy powstania na stulecie powstań śląskich” jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga we współpracy z Centrum, przy dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

Fot. Michał Lerka