Wernisaż

Twórcy Kultury Śląskiej V – promocja

6 listopada 2017

3 listopada 2017 r. odbyła się promocja kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej 2018” oraz otwarcie wystawy „Twórcy Kultury Śląskiej V Edycja”.  

Tegoroczna, 5. edycja projektu z racji swego jubileuszu ma charakter wyjątkowy. Sprawia to rozbudowana wystawa, będąca zwykle integralnym elementem projektu, towarzyszącym kalendarzowi. W związku z jubileuszem ekspozycja jest po części retrospektywna i prezentuje fotogramy z lat 2013-2017. Ogółem znalazło się na niej aż 67 fotogramów, w tym 27 portretów z bieżącego roku (pojedyncze, dyptyki i tryptyki) oraz 40 fotogramów z lat 2013-2016, z czego 20 wielkoformatowych, prezentowanych na zewnątrz pałacu. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu firmy O&S Computer Soft z Radzionkowa, za co Centrum serdecznie dziękuje. Wystawa potrwa do 10 stycznia 2018 r.

To niejedyna nowość bieżącego roku, ponieważ wbrew dotychczasowej formule zdjęcia były wykonywane także poza murami pałacu w Nakle Śląskim, zgodnie z sugestiami osób portretowanych, np. w pięknej auli Akademii Muzycznej w Katowicach lub na tle katowickiego Spodka. Ich autorami są ponownie Krzysztof Miller oraz Marek Wesołowski, a w sesjach uczestniczyli: językoznawca prof. Jan Miodek, artysta malarz Antoni Cygan, prof. Ewa Chojecka, reżyser Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”), muzycy prof. Julian Gembalski (znakomity organista), prof. Zygmunt Tlatlik (fagocista), Ireneusz Dudek (bluesman) i Grzegorz Kapołka (gitarzysta), literaturoznawca Marian Kisiel, fotografik Wojciech Prażmowski oraz choreograf Henryk Konwiński i śpiewaczka operowa Ewa Majcherczyk (biogramy twórców znalazły się w minikatalogu wystawy). Postacie, z których Ślązacy mogą być bardzo dumni; pokazujące, że Śląsk wysoką, wręcz europejską kulturą stoi.

Za każdym z tych zdjęć kryje się jakaś historia, spotkanie oraz wyraźnie widoczny dialog, który sprawił, że moment fotografowania pozbawiony był napięć – wyjaśniał w czasie oficjalnego otwarcia imprezy reprezentujący obydwu fotografików Marek Wesołowski (Krzysztof Miller ze względów osobistych był nieobecny). – W tej edycji chodziło też o to, aby fotografa było jak najmniej i żeby na zdjęciach nie było jego „odcisku”.

W wieczorze promocyjnym uczestniczyło czterech tegorocznych twórców kultury śląskiej: prof. Antoni Cygan, prof. Zygmunt Tlatlik, Ireneusz Dudek oraz  Ewa Majcherczyk.

Od lewej: dyr. Stanisław Zając, Irek Dudek, Ewa Majcherczyk, prof. Antoni Cygan, prof. Zygmunt Tlatlik

Pojawili się także laureaci ubiegłoroczni: profesorowie ASP Jan Szmatloch (z małżonką) oraz prof. Ireneusz Walczak, prof. Werner Lubos z Akademii Jana Długosza w Częstochowie (z małżonką) i malarz Edward Inglot (z małżonką), a także prof. ASP Adam Romaniuk, poseł Tomasz Głogowski, wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl (z małżonką) i wspaniali sponsorzy Centrum, dzięki którym impreza mogła się odbyć w kształcie wymarzonym przez Centrum: prezes zarządu O&S Computer Soft Eugeniusz Orłowski, właściciel firmy SERIX z Myszkowa Waldemar Kitala, Jacek Grysko z firmy KOFEINA Public Relations i przedstawiciele Stowarzyszenia Góry Kultury, w tym Anna Gołkowska.

Od lewej: Jacek Grysko (KOFEINA Public Relations), Waldemar Kitala (Serix), Eugeniusz Orłowski (O&S Computer Soft), dyr. Stanisław Zając, Marek Wesołowski

Starostwo Powiatowe reprezentował członek Zarządu Stanisław Wieczorek, który odczytał list gratulacyjny od starosty Krystyny Kosmali dla dyrektora Stanisława Zająca. Pani starosta napisała m.in.: „Proszę przyjąć z serca płynące podziękowania za wszystkie dokonania artystyczne wzbogacające życie kulturalne Powiatu Tarnogórskiego oraz rozsławiające naszą śląską ziemię w kraju i za granicą”.

Zgodnie z tradycją wieczór promocji kalendarza i wystawy uświetnili swoimi koncertami laureaci bieżącej edycji: Ewa Majcherczyk oraz Ireneusz Dudek. Ze względu na odmienność muzyki, którą uprawiają, była to bardzo ciekawa konfrontacja różnych przestrzeni artystycznych. Ewa Majcherczyk wystąpiła z akompaniamentem prof. Grzegorza Biegasa (instrument klawiszowy), wykonując siedem pieśni, a każdą w innym języku (aria Musetty z „Cyganerii” Giacoma Pucciniego, „Nie poj krasawica” Siergieja Rachmaninowa, „Pieśń kurpiowska” Karola Szymanowskiego, „Cantilena” Villa-Lobosa, aria z operetki Richarda Straussa, „Summertime” Georga Gershwina). Ten występ wywarł na słuchaczach wielkie wrażenie nie tylko ze względu na talent śpiewaczki, ale także z powodu jej zaskakująco – jak na drobną posturę – mocnego głosu.

Ewa Majcherczyk i prof. Grzegorz Biegas

Ireneusz Dudek zaprezentował się akustycznie, z gitarą i harmonijką, wykonując bluesa w różnych postaciach: kompozycje własne, utwory pisane specjalnie dla niego (Curtis Knight), zagrał też standard zespołu The Animals „House of the Rising Sun”. Ten występ był gęsto okraszony anegdotami oraz zachętą do słuchania bluesa, także na Rawie Blues Festival. A artysta musiał dwukrotnie bisować.

Irek Dudek

W czasie przerw między koncertami oraz przy tradycyjnym poczęstunku – do śląskiego menu nawiązywał strój czuwającej nad stołem Barbary Bereski – uczestnicy wieczoru mogli porozmawiać z laureatami TKŚ oraz poprosić o autografy do kalendarza, otrzymanego nieodpłatnie przy zakupie biletu.

Za pomoc udzieloną przy realizacji tegorocznej, jubileuszowej edycji Twórców Kultury Śląskiej Centrum Kultury Śląskiej składa najserdeczniejsze podziękowania następującym instytucjom:

Samorząd Województwa Śląskiego – za dofinansowanie kalendarza
O&S Computer Soft – za zasponsorowanie wystawy
SERIX – za wsparcie finansowe
INTERGAZ – za wsparcie finansowe
KOFEINA Public Relations – za poczęstunek
Góry Kultury – za pomoc w uzyskaniu dofinansowania kalendarza

a także:

Frodo sp.j. Bytom – za projekt kalendarza i grafiki promocyjnej
„Foto Lab” Stanisław Bryg z Mielca – za wykonanie fotogramów oraz tablic na wystawę