17 listopada 2018 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyła się promocja kalendarza i otwarcie wystawy 6. już edycji projektu „Twórcy Kultury Śląskiej”.
Była to edycja z kilku względów wyjątkowa . Po pierwsze udało się uzyskać zgodę do udziału w projekcie twórców nie tylko wybitnych, ale także zazwyczaj bardzo zapracowanych i – jak reżyser Lech Majewski czy operator Sławomir Idziak – często przebywających za granicą. Ustalenie terminu sesji i niewielka ilość czasu na zdjęcia stanowiły zatem dla fotografów, Krzysztofa Millera i spore wyzwanie. W tegorocznej edycji udział wzięli poza wyżej wymienionymi: aktor Olgierd Łukaszewicz, dyrektor Gorczycki Festiwalu Adam Wesołowski, muzyk Leszek Winder, malarz Jacek Rykała – te postacie fotografował Marek Wesołowski, oraz reżyser Andrzej Celiński, poetka Barbara Gruszka-Zych, historyk Ryszard Kaczmarek, tarnogórscy kolekcjonerzy sztuki intuicyjnej Anna i Teodor Segietowie, aktorka Ewa Leśniak oraz śpiewak Andrzej Lampert – ich portrety wykonał Krzysztof Miller.
Drugim szczególnym aspektem VI edycji było rozszerzenie formuły imprezy promującej kalendarz i wystawę o koncert w ramach 13. Gorczycki Festiwalu. Dobrym ku temu pretekstem stało się to, że jednym z bohaterów TKŚ 2018 jest dyrektor Festiwalu Adam Wesołowski. Dzięki temu w Centrum mógł odbyć się koncert pieśni Karola Szymanowskiego w wykonaniu wybitnej sopranistki Olgi Pasiecznik, solistki Warszawskiej Opery Kameralnej, której na fortepianie akompaniowała siostra Natalia Pasiecznik.
W imprezie udział wzięło sześciu bohaterów tegorocznej edycji: Andrzej Celiński, Barbara Gruszka-Zych, Ryszard Kaczmarek, Jacek Rykała, Anna i Teodor Segietowie oraz dyrektor Adam Wesołowski, gospodarz części koncertowej.
Pojawili się także radna Sejmiku Śląskiego pani Lucyna Ekkert, poseł Tomasz Głogowski, sponsorzy projektu pan Jarosław Kitala z Drukarni SERIX i prezes stowarzyszenia Góry Kultury pani Anna Gołkowska Dymarczyk, członkowie Rady Programowej Centrum prof. Jan Szmatloch z małżonką oraz dr Zbigniew Furgaliński, bohater I edycji TKŚ prof. Werner Lubos z małżonką, wójt gminy Świerklaniec pan Marek Cyl i sołtys Orzecha Michał Nolewajka, a także reprezentujący STZM pan Stanisław Wyciszczak. No i wielu stałych bywalców Centrum.
Przed rozpoczęciem bohaterowie tegorocznej edycji TKŚ zgodnie z tradycją składali na kalendarzach swoje autografy.
Otwarcie odbyło się w salach z wystawą. Witając gości dyrektor Stanisław Zając mocno podkreślił jednoczącą rolę sztuki. Gorąco podziękował także sponsorom tej edycji: Samorządowi Województwa Śląskiego za dofinansowanie kalendarza, mecenasom: firmom O&S Computer Soft z Radzionkowa oraz Drukarni SERIX z Myszkowa, sponsorom – firmie INTERGAZ z Tarnowskich Gór i KOFEINA Public Relations z Nakła Śląskiego, partnerowi Stowarzyszenie Góry Kultury z Tarnowskich Gór oraz Salonom Muzycznym RIFFI za użyczenie fortepianu. W imieniu autorów zdjęć głos zabrał Marek Wesołowski, który z pewnym smutkiem zauważył różnicę pomiędzy sesjami fotograficznymi pierwszych edycji (odbywały się często w luźnej atmosferze zabawy) a obecną, nacechowaną ogromnym pośpiechem i brakiem dialogu. Nawiązując do tego dyrektor Stanisław Zając powiedział: – Wierzę w to, że to nasze dzisiejsze spotkanie będzie takim właśnie dialogiem. Sylwetki bohaterów VI edycji dyrektor przedstawił w drugiej części programu imprezy.
W oprawie artystycznej znalazł się koncert Olgi Pasiecznik i Natalii Pasiecznik, która akompaniowała siostrze na fortepianie użyczonym przez Salony Muzyczne RIFFI. Artystki wykonały „Pieśni kurpiowskie” op. 58 i „Rymy dziecięce” op. 49, a pieśni poprzedziło odczytanie przez Barbarę Gruszkę-Zych jej wierszy, starannie dobranych do charakteru i nastroju utworów Szymanowskiego.
W części nieoficjalnej uczestnicy imprezy mogli tradycyjnie nie tylko zdobyć autografy Twórców i Artystek na kalendarzach (każdy otrzymał go w ramach biletu lub zaproszenia), ale także porozmawiać z nimi.
I oczywiście skosztować specjałów przygotowanych tym razem przez panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Śląskiej Kultury i Tradycji w Orzechu.
Wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły realizację VI edycji Twórców Kultury Śląskiej Centrum składa gorące podziękowanie.
Zdjęcia: Magdalena Zaton (kolor), Renata Głuszek (czarno-białe)