Wykład

Ukraińskie Ikony Domowe – wykłady dr Olgi Bohomolec

25 września 2023

Opowieść dr Olgi Bohomolec (potomkini Franciszka Bohomolca, znanego oświeceniowego komediopisarza i publicysty) o jej prywatnej kolekcji ikon oraz o działalności Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych i Zabytków „Dusza Ukrainy” – była niezwykle interesującym akcentem kończącym tegoroczny Festiwal Kultur “Okno na Świat – Ukraina”. Głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga.

Dnia 25 września 2023 r. dr Olga Bohomolec wygłosiła dwa wykłady bogato ilustrowane slajdami. W części poświęconej ikonom pani Olga opowiedziała m.in. o genezie swojej pasji, tragicznych losach ikon wyrzucanych często na śmietnik (efekt narzucanej przez komunistyczne władze ateizacji Ukrainy), a kupowanych przez nią za bezcen na targach staroci, omówiła także charakterystyczne regionalne cechy tych sakralnych obrazów oraz nietypowe przeznaczenie wielu z nich. Ujawniła także, iż to ona jest autorką kategorii „Ikona domowa”, odnoszącej się nie do rodzaju malarstwa (amatorskie czy profesjonalne), ale do funkcji talizmanu pełnionej przez te dzieła. Nie mniej ciekawa okazała się opowieść o powstaniu Muzeum „Dusza Ukrainy”, rodzajach i formie ekspozycji (eksponaty można np. dotykać, w Muzeum pachnie chlebem), a także o wydarzeniach organizowanych przez tę instytucję.

Prelekcje przybliżające kulturę ludową Ukrainy dr Olga Bohomolec, każdorazowo zakończyła podziękowaniami dla Stowarzyszenia Miłośników Nakła, władz Województwa Śląskiego i społeczeństwa polskiego za wsparcie udzielone jej krajowi w czasie wciąż trwającej wojny.


Po każdym z wykładów słuchacze mieli okazję do odbycia bezpośrednich rozmów z kolekcjonerką.


Wystawa „Ukraińskie ikony domowe” potrwa do końca roku.

Fot. Renata Głuszek

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu
Województwa Śląskiego.

ORGANIZATOR

Logo Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Pośrodku znajduje się kontur wieży pałacu w Nakle Śląskim, przy którym widnieją czerwone litery SMNŚ. Dookoła rysunku widnieje pełna nazwa stowarzyszenia.

PARTNERZY

Logo Zamku Radomyśl
Czarny napis hemo Ukrainian Heritage Monitoring Lab

PATRONAT HONOROWY

Herb powiatu Tarnogórskiego

STAROSTA
POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
KRYSTYNA KOSMALA

Po prawej stronie niebieskimi i zielonymi literami widnieje napis "Świerklaniec Gmina z widokiem..." Po lewej stronie herb Świerklańca

WÓJT GMINY
ŚWIERKLANIEC
MAREK CYL

Herb Ukrainy

KONSUL HONOROWY UKRAINY
W KATOWICACH
JAROSŁAW WIECZOREK

Logo Związku Ukraińców w Polsce

PATRONAT MEDIALNY

Logo TVP Kultura
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary
Logo Polskie Radio Katowice
Czerwony napis Gwarek