Tradycyjnie w trzeci weekend września, w dniach 21-22.09.2019 r., odbyła się VI edycja Szlacheckiego weekendu – oficjalne rozpoczęcie obwieścił wystrzał z armatki w wykonaniu Braci Kurkowych Grodu Bytomskiego. Motywem przewodnim pierwszego dnia (o rajdzie piszemy osobno) był „utracony” pałac w Miechowicach i jego właściciele, rodzina von Tiele-Winckler, a konkretnie Waleska von Tiele-Winckler, żona Huberta Tiele, budowniczego wielkiej fortuny rodu. Jej zapiski pt. „Tradycje rodzinne” zostały pięknie wydane (po raz pierwszy w języku polskim) przez Muzeum Historii Katowic, i właśnie w Centrum odbyła się promocja tej publikacji z udziałem tłumacza Michała Musioła, redaktor literackiej Aleksandry Niesyto oraz pani Bernadety Szymik-Kozaczko, która dostarczyła MHK jedyną zachowaną oryginalną wersję drukowaną wspomnień Waleski. Warto nadmienić, że duży wkład w opracowanie tej książki wniósł swoją wiedzą historyczną pracownik Centrum dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.
Promocję zdominowało omówienie pracy nad polskim wydaniem, co nie było zadaniem łatwym zarówno dla tłumacza – opowiadał o tym pan Michał Musiał, jak i dla redaktor literackiej, pani Aleksandry Niesyto, która w swojej wypowiedzi przedstawiła m.in. konieczność uwspółcześnienia języka Waleski. Bardzo ciekawe były informacje pani Bernadety Szymik-Kozaczko, która zdradziła, w jaki sposób stała się właścicielką pierwodruku „Tajemnic rodzinnych”. Wszyscy jednakowo pozytywnie ocenili wartość zapisków Waleski.
Otwarcie wystawy „Tajemnice utraconego pałacu” poprzedził znakomity koncert dwóch zespołów młodzieżowych z Tarnogórskiego Centrum Kultury, prowadzonych przez panią Oliwię Bentkowską: Młodzieżowego Chóru Rozrywkowego DAFNE oraz Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej SYMFONIX. Na ich repertuar złożyły się utwory Agnieszki Osieckiej (m.in. „Trzeba mi wielkiej wody”, „Śpiewam, bo muszę”, „Diabeł i raj”) w nowej aranżacji.
Na wystawę złożyły się przygotowane przez Stowarzyszenie „Nasze Miechowice” Michał Staniszewski fotogramy pałacu von Tiele-Wincklerów w Miechowicach, pokazujące m.in. wnętrza z czasów jego świetności oraz współczesne ruiny, repliki tego pałacu i pałacu w Mosznej wykonane z klocków LEGO przez Stowarzyszenie miłośników klocków LEGO „Zbudujmy.to”, a także gablota z publikacjami na temat tego rodu i zdjęciami.
Sobota była dniem bogatym w wydarzenia, wiele działo się od samego rana. Już od godz. 11.00 dzieci budowały z klocków LEGO pałac inspirowany tą właśnie budowlą. Budowanie przygotowali członkowie Stowarzyszenia miłośników klocków LEGO „Zbudujmy.to”. Do południa na tyłach pałacu odbywały się zawody strzeleckie „Zamkowe strzelanie” AD 2019, zorganizowane przez Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego.
Fot. Magdalena Zaton, Renata Głuszek (fot. 30)