Szlachecki weekend

VIII Szlachecki weekend – Spotkanie z Hansem Ulrichem Schaffgotschem

22 września 2021

Hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch nie mógł być w czerwcu na Prologu VIII Szlacheckiego weekendu i otwarciu wystawy „Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów, spadkobiercy śląskiego Kopciuszka” (pandemia), ale zaszczycił Finał tego wydarzenia, który miał miejsce 18 września 2021 r. Wizyta „głowy rodu” Schaffgotschów wzbudziła ogromne zainteresowanie. Spotkanie poprzedziło zwiedzenie wystawy (prezentowana jeszcze tylko przez tydzień, do 26 września), po której szacownego gościa oprowadził Arkadiusz Kuzio-Podrucki, a także bardziej kameralna rozmowa z udziałem wicestarosty tarnogórskiego Sebastiana Nowaka, pierwszego wiceprezydenta Urzędu Miejskiego w Bytomiu Michała Biedy, przedstawiciela Wydziału Kultury UM w Bytomiu, a także opiekuna i propagatora odbudowy Mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach Macieja Mischoka z małżonką, księdza Jarosława Szeląga z parafii w Kopicach oraz oczywiście dyrektora Centrum Stanisława Zająca w roli gospodarza. Na spotkaniu z licznie przybyłymi miłośnikami historii, do których dołączyła senator Halina Bieda, Hans Ulrich Schaffgotsch przedstawił dzieje swojego rodu, opowiedział o działalności gospodarczej i rozkwicie fortuny Schaffgotschów oraz o wydarzeniach po II wojnie światowej, które doprowadziły do zmierzchu tej fortuny. (Pełny tekst tej wypowiedzi zamieścimy wkrótce na Stronie Internetowej Centrum, w zakładce „Wizyty członków rodu”).
Oczywiście nie zabrakło słów uznania dla organizatorów wystawy. „Przede wszystkim szczególne podziękowania kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do udanej realizacji tej wystawy. Dziękuję za Państwa wysiłki, aby nawet w tak trudnych warunkach, zebrać cały materiał dając zwiedzającym solidne wyobrażenie o historii rodu Schaffgotsch. Serdecznie gratuluję prezentacji, która została przygotowana z wielkim zrozumieniem i dbałością o szczegóły” – powiedział Hans Ulrich. Program nie przewidywał zadawania pytań, ale po zakończeniu imprezy można było podejść do hrabiego, porozmawiać z nim i zdobyć jego autograf.
Muzyczną oprawę wydarzenia stanowił mini koncert w wykonaniu śpiewaczki Agnieszki Wiśniewskiej-Rak oraz akompaniującemu jej na instrumencie klawiszowym Mateusza Meisnera


Fot. Michał Lerka