Wernisaż

Wernisaż wystaw z cyklu „Ekspresja wyobraźni”

27 kwietnia 2024

27 kwietnia br w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim otworzyliśmy nowy projekt realizowany wspólnie z Muzeum Magicznego Realizmu – Ochorowiczówka pod nazwą „Ekspresja Wyobraźni”.

Wernisaż wystaw z cyklu „Ekspresja Wyobraźni” otworzyli Anna Kempa – Gąsior ze strony Centrum oraz dr Sebatian Chachołek, dyrektor i kustosz Muzeum Realizmu Magicznego „Ochorowiczówka”.

W pierwszej odsłonie zostały zaprezentowane obrazy, rzeźby i grafiki wybitnych, współczesnych przedstawicieli magicznego realizmu, których wczoraj mieliśmy okazje gościć w Pałacu w Nakle.

A wsród nich m.in:

Amfiria – malarka i rzeźbiarka, miłośniczka motoryzacji. Artystka najmocniej identyfikująca się z nurtem Lowbrow oraz kulturą Kustom. Seria obrazów „One Way Ticket” prezentowana w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim powstała na podstawie dystopijnych wyobrażeń o przyszłości. Czy jest to bilet w jedną stronę? Artystka zaprasza do rozważań dokąd zmierza ludzkość i co po niej pozostanie.

Andrzej Tomaszewski„Realny surrealizm – 30 lat” którego głównym motywem przedstawionych prac jest człowiek, postać ludzka przetworzona w bardzo specyficzny sposób – bez gładkich plastycznych form, z przecięciami, bliznami i innymi niedoskonałościami. W swoich pracach ukazuje emocje, popędy, samotność, z ktorymi ludzkość boryka się od wiekow.

Artur Szołdra – artysta wykonujący głównie rzeźby pełne, monumentalne oraz głębokie płaskorzeźby. Znakiem rozpoznawczym artysty są rzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami „fantasy”. Prezentujemy rzeźby z wystawy pod nazwą „Obserwator – Okruchy Spojrzeń”.

W pałacowym anturażu stanęły również dwie fantastyczne rzeźby „In the nick of the time” ” Time zero” Panicosa Spanosa cypryjskiego rzeźbiarza, który czerpie inspirację z koncepcji czasu i przestrzeni, naturalnego królestwa i nieskończonego potencjału ludzkości.

Wernisaż zgromadził wielu gości, artystów, miłośników sztuki, pasjonatów sztuki współczesnej oraz realizmu magicznego. Dążymy do tego by długofalowo współpracować z Muzeum Realizmu Magicznego w Wiśle i tym samym dostarczać Państwu nowych estetycznych i artystycznych wrażeń.

A przecież realizm magiczny – to kierunek tak fascynujący, poszukujący, wibrujący, wynikający z połączenia snu i jawy, że ciągle będzie gromadził artystów i ich wielbicieli, ludzi poszukujących, wizjonerów artystycznych, fantastyków, dzieci, młodzież.

I taką wielką dawką realizmu Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaczyna obdarzać Państwa.

W przyszłości będziemy m.in. gościć takich wspaniałych artystów jak: Monika Ślósarczyk, Janusz Gilewicz, Martha Mulawa i wielu innych.

Wystawy będą prezentowane do 23 maja b.r.

A już 24 maja zapraszamy na kolejny wernisaż z cyklu „Ekspresja Wyobraźni”.

WSPÓŁORGANIZATORZY

Logo Europejskiego Instytutu Promocji Sztuki
Logo Muzeum Magicznego Realizmu - Ochorowiczówka