Wernisaż

Wernisaż wystawy „Kościoły drewniane Górnego Śląska”

14 maja 2016

W piątek trzynastego maja 2016 r. w Centrum Kultury Śląskiej została oficjalnie otwarta nowa wystawa – Kościoły drewniane Górnego Śląska”, przygotowana przez Oberschleschises Landesmuseum w Ratingen we współpracy z Parkiem Etnograficznym w Chorzowie, Muzeum Wsi Opolskiej oraz Towarzystwem Kulturalnym Śląska i Moraw – partnerami projektu.
Gospodarzem ceremonii otwarcia był dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, który podzielił się z uczestnikami wernisażu swą wiedzą na temat drewnianej architektury sakralnej Górnego Śląska. Okazuje się, że
na szlakach – jest ich kilka – architektury drewnianej na Górnym Śląsku znajduje się ponad 90 obiektów. Z pośród nich na wystawie w Centrum pokazanych jest 31 znajdujących się na terenie województw śląskiego i opolskiego. Wystawa zostały zaprezentowana w dwóch pałacowych pomieszczeniach.
Najstarszymi prezentowanymi obiektami są XV-wieczne kościoły z Olesna (woj. opolskie) – zabytek klasy zerowej z ciekami ułożeniem kaplic wokół centralnie położonej okrągłej nawy – oraz z Łazisk Rybnickich (woj. śląskie). Najmłodszym pośród nich jest kościół o charakterystycznym owalnym kształcie z czterema wieżami znajdujący się w Zabrzu, wybudowany w 1929 r. Można zobaczyć także kościoły, które zmieniały swój wygląd w ciągu stuleci, np. poprzez dobudowę kolejnych części: nowego prezbiterium, kruchty lub bocznych kaplic. Są pokazane także obiekty, które obok części drewnianej mają kamienną czy ceglaną dobudówkę. Na wystawie można zobaczyć kościoły powstałe w różnych epokach od średniowiecza aż po wiek XX.

Szczegółowe tekstowe informacje na temat każdego z zabytków znajdują się na roll-upach. Wystawa prezentuje 31 przykładów zachowanych kościołów, które nie bez powodu określa się mianem pereł śląskiej architektury. Zapraszamy zatem na wycieczkę po kilku stuleciach budownictwa drewnianego na Górnym Śląsku!

Zdjęcia: Janusz Szwajnoch