Wernisaż

Wernisaż z premierem

23 kwietnia 2014

To był wernisaż z dużą niespodzianką – na otwarciu wystawy „Architektura pamięci. Jan Szmatloch – akwaforty” (23 kwietnia 2014 r.) pojawił się bowiem premier Jerzy Buzek, który tego dnia miał po południu spotkanie z tarnogórzanami. Po zwiedzeniu pałacu w towarzystwie starosty Lucyny Ekkert premier wziął udział w samym rozpoczęciu wernisażu, mówiąc m.in., że można być dumnym z pałacu w Nakle Śląskim jako z obiektu wyremontowanego za pieniądze unijne i że jest pełen podziwu dla osiągnięć ludzi, którzy w nim pracują.

Ale prawdziwym bohaterem wieczoru był profesor Jan Szmatloch i jego akwaforty. Otwierając wystawę profesor Szmatloch podziękował dyrektorowi Stanisławowi Zającowi za udostępnienie mu wnętrz Centrum Kultury Śląskiej i wszelką pomoc. Podziękował także Markowi Meschnikowi, autorowi znakomitego eseju „Architektura pamięci” z „Zeszytów chorzowskich” nr 14 (był obecny na wernisażu), za świetny tekst, który stał się „kanwą” obecnej wystawy i z którego zaczerpnął jej tytuł. – Rysowanie akwafort jest dla mnie jak pisanie listu, tak bardzo jest to sprawa osobista – powiedział Szmatloch. – Wpisuje się w ciąg jakby pamiętnika z motywami Śląska, który kocham, ale który także mnie boli. Śląska, który składa się na kompilację grafik będących jego metaforą. W końcówce profesor nie omieszkał złożyć podziękowania prof. Romanowi Kalarusowi za projektowanie plakatów do jego wystaw oraz Grzegorzowi Kapołce za zagranie koncertu na tym wernisażu.

Kapołka wystąpił razem z perkusistą Ireneuszem Głykiem oraz gitarzystą Dariuszem Ziółkiem, a w programie koncertu tego znakomitego trio znalazły się utwory z jego najnowszej płyty. Na koniec nie obyło się bez bisu!

Gości na wernisaż przybyło wielu, bardzo licznie było reprezentowane środowisko Akademii Sztuk Pięknych z Katowic. Wśród nich znaleźli się profesorowie: Roman Kalarus, Józef Budka z małżonką Aleksandrą Telką Budka, Mariusz Pałka, Adam Romaniuk oraz dr Andrzej Łabuz (dziekan Wydziału Grafiki), dr Zbigniew Furgaliński, graficy Tadeusz Michał Siara i Zenon Dyrszka oraz doktoranci i studenci Jana Szmatlocha. Tarnowskie Góry reprezentował prof. Werner Lubos, który pod koniec maja będzie otwierać w CKŚ swoją własną wystawę.

Goście wernisażu mogli zakupić pięknie wydany – i cieszący się dużym powodzeniem – katalog z wystawy, a komu się poszczęściło także dodatkowo plakat Kalarusa, który zresztą rozszedł się bardzo szybko.
Świetny blues, rozmowy przy małym conieco oraz pieczonym prosiaku, podziwianie akwafort Szmatlocha, zwiedzanie pałacu, spotkania ze znajomymi – atrakcji i dobrych wrażeń tego wieczoru nie brakowało. Kolejny wernisaż w CKŚ można zaliczyć do bardzo udanych.