„Wieczór świętojański” to nazwa wydarzenia, które odbyło się 24 czerwca 2022 r. i które, być może, zapoczątkuje w Centrum nowy cykl imprez. W nawiązaniu do słowiańskiej Sobótki (Nocy Kupały), w czasie której palono ogniska, ważny element wystroju stanowiły świece, aby nawiązać choć symbolicznie do starej słowiańskiej tradycji. Mimo wielkiego upału i nasłonecznienia (a dzień był jednym z najdłuższych w roku) udało się dzięki temu wykreować nastrój sprzyjający prezentacji nastrojowych nagrań wideo, składających się na trzy „Muzyczne wędrówki po pałacu”. Były to: Salonik hrabiego – Andrzej Otremba J. S. Bach „Allemande BWV 996”; Sala Rozetowa – Steve Kindler & Mirosław Muzykant „Miniatura 12”; kaplica – Alicja Pacześniak-Słota J. S. Bach / Charles Gounod „Ave Maria”. Prezentacje za każdym razem poprzedzały następujące po nich trzy opowieści historyczne o różnym charakterze: film „Gloria i exodus. Dzieje szlachty śląskiej” Andrzeja Klamta i Ronalda Urbańczyka; „Na tropach sekretów Nakła Śląskiego – prawda to czy fałsz?” – teorie Andrzeja Reimera, pasjonata miejscowej historii, na temat pozostałości po dawnych budowlach w Nakle Śląskim (w tym fundamentów odsłoniętych w wykopach pod kanalizację) oraz pierwotnego przeznaczenia pałacu (miał to być obiekt służący do hodowli koni), a na końcu „Ostatnia rodzina” – opowieści Renaty Głuszek o ostatnich Henckel von Donnersmarckach zamieszkujących pałac, w oparciu o informacje pozyskane podczas wywiadów do wystawy „Spotkanie po latach”. Co do teorii Andrzeja Reimera – Centrum pozostawiło ich ocenę uczestnikom imprezy.
Przysłowiową wisienkę na torcie, a zarazem bardzo nastrojową puentę stanowiła recytacja wiersza Ewy Parmy „Noc w pałacu” przez nieobecnego tego wieczora dyrektora Stanisława Zająca (nagranie wideo) do bardzo klimatycznej muzyki oraz zdjęcia nocnego pałacu Andrzeja Kopki.
W czasie „Wieczoru świętojańskiego” działała kawiarenka, która serwowała kawę oraz ciasta przygotowanych według dworskich przepisów przez Koło Rękodzieła z Orzecha, za co paniom bardzo serdecznie dziękujemy.
Był jeszcze jeden ważny aspekt imprezy – jej uczestnicy jako pierwsi oficjalnie dowiedzieli się o nowym „nabytku” Centrum: pięknych zabytkowych meblach, komodzie i witrynie, które – po ich odnowieniu – ozdobiły „Salonk hrabiego”. Jest to dar rodziny Kloza i Zbrzezny „Ku pamięci Joanny Zbrzezny”, za który bardzo dziękujemy!
„Wieczór świętojański” wymyśliła i opracowała Renata Głuszek.
Fot. Anna Kempa-Gąsior, Aleksandra Głaz, Renata Głuszek, Andrzej Kopka (YouTube), archiwalne