Rajd

Wielki Prolog już jutro!

17 maja 2017

18 maja o godz. 9.00 wystartuje wielki trzydniowy rajd rowerowy w ramach „Wielkiego Prologu” IV edycji „Szlacheckiego weekendu”. Grupę 21 rowerzystów poprowadzą komandorzy Stanisław Zając (dyrektor Centrum) oraz Michał Nolewajka. Trasa prowadzi od pałacu w Nakle Śląskim do Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka w Jedlinie Zdroju, z noclegami na Górze Świętej Anny i w Złotym Stoku. Rajd uwieńczy otwarcie w Pałacu Jedlinka wystawy „Wojenne tragedie Ślązaków. Doświadczenie zapisane w pamięci” – ekspozycja czynna do 15 lipca 2017 r.

O wystawie:
„Wojenne tragedie Ślązaków. Doświadczenie zapisane w pamięci” to unikatowa wystawa. Jej głównym celem jest zachowanie od zapomnienia ludzkich historii, a przede wszystkim przełamanie tematu tabu, a mianowicie służba w Wehrmachcie, którą w czasie II wojny światowej odbywały m.in. osoby żyjące po jej zakończeniu na terenie Polski. Mimo, iż było to jedno z większych liczebnie doświadczeń służby wojennej mieszkańców powojennej Polski, stało się przez długie lata tematem nieobecnym zarówno w sferze publicznej jak i naukowej. 
     Wystawa powstała dzięki relacjom prawie 50 osób z kilku regionów Polski: Górnego Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Świadkowie czasu nieraz po kilkudziesięciu latach milczenia odważyli się znów mówić o swoich trudnych przeżyciach; dla niejednego z nich były to ostatnie wspomnienia, gdyż w trakcie realizacji projektu wiele osób odeszło. Historie byłych żołnierzy Wehrmachtu nie odnoszą się jedynie do ich wojennych losów, lecz również do czasów dzieciństwa i młodości, środowiska, w którym dorastali, a także do ich powrotów z wojny i życie w nowej, często niełatwej rzeczywistości. Historie świadków czasu uzupełnione zostały opowieściami ich najbliższych: dzieci, wnuków, rodzeństwa, dalszych krewnych. Wielu członków rodzin przez wiele lat nie była świadoma przeszłości swoich dziadków, ojców, mężów i braci, gdyż przeszłość i związane z nią przeżycia były nieraz trudne dla samych żołnierzy, stąd niechętnie dzielono się nimi w gronie rodziny i znajomych. 
     Dlatego zapoznanie się z treścią ekspozycji będzie z pewnością wyjątkową lekcją historii, w szczególności dla młodego pokolenia, które z biegiem lat traci możliwość rozmowy ze starszym pokoleniem. Przedstawione na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym nieporuszone w szkolnych podręcznikach wątki na pewno wzbogacą wiedzę oraz świadomość historyczną i regionalną młodzieży. 
     Wystawie towarzyszy specjalnie opracowany, w polsko-niemieckiej wersji językowej katalog, odnoszący się do treści kolejno zatytułowanych modułów wystawy: Korzenie, Wojna się zaczyna, Wehrmacht i wojna totalna, Rany i rekonwalescencja, Z niemieckiego do polskiego wojska, Końce wojny i powroty, Życie w Polsce ludowej, Między milczeniem a życiem codziennym, Tabu i polityka, Zapomnienie i upamiętnienie.