W sobotni ranek 13 września 2014 r. w pałacu w Nakle Śląskim odbyło się spotkanie działaczy Fundacji „Dzieci Śląska” z założycielką tej fundacji, panią Kayą Mirecką-Ploss, urodzoną w Nakle Śląskim wybitną działaczką społeczną i polonijną, pisarką oraz projektantką mody, osobą o niezwykle bogatym życiorysie. W ciągu dziewięćdziesięciu lat swojego życia, którego dewizą było „Wszystko w swoich rękach”, pani Mirecka-Ploss była m.in. dyrektorem Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie, a jej wieloletnia przyjaźń z Janem Karskim zaowocowała utworzeniem Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. Za liczne zasługi dla Polski w 2001 roku otrzymała Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski.
W czasie spotkania w Centrum Kultury Śląskiej, któremu przewodniczyła prezes Fundacji „Dzieci Śląska”, pani Teresa Podleszka, pani Mirecka-Ploss ujawniła, że w dzieciństwie, w czasie choroby matki, przez trzy lata otrzymywała wsparcie od ówczesnych właścicieli pałacu w Nakle Śląskim, hrabiów Henckel von Donnersmarck (ówcześnie byli to hrabia Łazarz V i jego małżonka Franciszka, w pałacu mieszkała także wdowa po Edwinie, hrabina Wilhelmina). Mała Kaja codziennie przychodziła do pałacu po obiad, raz nawet została po nim oprowadzona przez jedną z hrabin.
Wiele ciekawych faktów z życia pani Mireckiej-Ploss można poznać z jej wydanej niedawno autobiografii „Jan Karski – człowiek, któremu powiedziałam prawdę”. W CKŚ można zakupić jej pierwszą książkę -powieść „Droga przez most”, w której poprzez losy fikcyjnej bohaterki przedstawia swoją drogę do zdobycia wykształcenia.
Aktualności
Wizyta Kai Mireckiej-Ploss
14 września 2014