Aktualności

Wizyta przyjaciół z Niemiec

11 września 2014

W sobotę 6 września w Centrum Kultury Śląskiej znowu było bardzo międzynarodowo. Tym razem zagościli u nas niemieccy artyści z powiatu partnerskiego Erlangen-Höchstadt. Przyjechali na święto miasta Tarnowskie Góry – Gwarki. Gospodarzami spotkania byli polscy artyści z Powiatu Tarnogórskiego.

Goście z Niemiec byli po raz pierwszy w siedzibie Centrum od czasu jego powstania. Poznali czym zajmuje się nasza instytucja i co można zobaczyć. Oprócz wydarzeń z ostatnich kilkunastu miesięcy, niemieccy artyści poznali też historię budynku, czyli dawnego pałacu rodziny Henckel von Donnersmarck. Jedną z wystaw obecnie prezentowanych jest śląska porcelana ze zbiorów państwa Gatysów z Nakła Śląskiego. Pani Irena Gatys opowiedziała o wystawie jak i o swojej pasji kolekcjonerskiej. Później zgromadzeni obejrzeli film pani Alicji Schatton o obozie w Lasowicach, który funkcjonował w latach II wojny światowej i w okresie powojennym.
Finałem niemieckiej wizyty była oczywiście prezentacja prac polskich i niemieckich artystów. Otwarcia wystawy dokonali komisarze międzynarodowych plenerów, jakie odbyły się w tym roku w Niemczech (w czerwcu) oraz w Polsce (w lipcu): Maria Stawik-Höhlriegel oraz Mirosław Ogiński. Później wszyscy goście mogli podziwiać i zwiedzać inne wystawy prezentowane w Centrum.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć ze zbiorów Pani Anny Kubik.

ak-p

Zdjęcia: Helmut i Bernd Hoehlriegel