Po lewej chłopiec z misiem, po prawej dziewczynka z lalką. Dzieci ubrane w stylu lat czterdziestych. Napisy w języku polskim: Spotkanie ze świadkami czasu Dzieciństwo w latach 1940. Napisy w języku niemieckim: Treffen mit Zeitzeugen Kinderheit der 1940er Jahre.

„Dzieciństwo w latach 1940”

Spotkanie ze świadkami czasu. „Dzieciństwo w latach 1940”

Spotkanie poświęcone będzie zabawom i zabawkom dzieci z Górnego Śląska w latach 40., o czym opowiedzą Lidia Nawracka, Hildegarda Malik oraz Franciszek Wiegand.

Ze względu na ograniczenie liczby miejsc obowiązuje zgłoszenie przybycia pod tel. 77 402 51 05 lub na adres mailowy martyna.halek@haus.pl

Rezerwacje przyjmowane są do 9 sierpnia.

Spotkanie będzie również transmitowane online na profilu FB Archiwum Historii Mówionej.

Goście wydarzenia:

Lidia Nawracka – mieszkanka Rojcy, dzielnicy Radzionkowa. W roku 1945, gdy wkroczyła Armia Czerwona, miała 14 lat. Doskonale pamięta lata swojego dzieciństwa. Od młodych lat ciężko pracowała pomagając swej samotnej matce w wychowaniu rodzeństwa.

Hildegarda Malik – mieszkanka Bytomia. Ukończyła Technikum Gastronomiczne w Bytomiu, po maturze rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Dietetyczek w Krakowie. Skarbnik oraz aktywna działaczka Mniejszości Niemieckiej w kole DFK Bobrek/Bytom.

Franciszek Wiegand – urodził się 22 lutego 1941 r. w Tarnowskich Górach w rodzinie rzemieślniczej. Całe życie poświęcił swojej największej pasji, jaką jest zegarmistrzostwo. W roku 1978 zupełnie samodzielnie skonstruował zegar astronomiczny. Naprawiał m.in. zegary na tarnogórskiej wieży ratuszowej, w szkole w Tworogu, a także szafkowy zegar z 1726 r. należący do rodziny Donnersmarcków. Rodzinna firma zegarmistrzowska Wiegand istnieje od 1933 r.

Moderator: dr Rudolf Urban – redaktor naczelny tygodnika „Wochenblatt.pl”.

Data

11/08/2021
Expired!

Czas

18:00

Koszt

Wstęp bezpłatny
Kategoria

Organizator

Archiwum Historii Mówionej, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Strona WWW
https://e-historie.pl/
FB Archiwum Historii Mówionej