Rajd | Szlachecki weekend

X Rajd rowerowy

17 września 2023

Jubileuszowy X Rajd rowerowy „Śladami górnośląskiej szlachty…i nie tylko!” przyciągnął rowerzystów z całego województwa śląskiego – samotnie, parami i całymi rodzinami. Potwierdziła się teza, że Szlachecki Rajd Rowerowy jest piękną, ważną i rodzinną imprezą wpisaną w krajobraz Powiatu Tarnogórskiego, łączącą historyczne dziedzictwo, atrakcje turystyczne i spotkanie pokoleń. Tegoroczna 40 kilometrowa trasa wiodła w znacznej części przez Tarnowskie Góry oraz m.in. przez Radzionków oraz Nakło Śląskie. Start Rajdu miał miejsce spod budynku Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, który uczestnicy mogli zwiedzić jeszcze przed startem, dzięki uprzejmości dyrektora ZSAP Mateusza Jankowskiego. Uroczystego otwarcia dokonali Starosta Tarnogórski – Krystyna Kosmala, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry – Arkadiusz Czech oraz Wójt Gminy Świerklaniec -Marek Cyl. Tradycyjnie sygnałem startowym był wystrzał Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, następnie już rowerami uczestnicy udali się na tarnogórski rynek, gdzie wykonano pamiątkowe grupowe zdjęcie.

Po pamiątkowym zdjęciu na tarnogórskim rynku rowerzyści udali się nową, piękną ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż kolejki wąskotorowej w kierunku Cmentarza Żydowskiego przy ul. Gliwickiej, gdzie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Gliwicka 66, a konkretnie Anna Gołkowska zapoznali się z jego niezwykle interesującą historią.

Kolejnym przystankiem była siedziba Centrum Kultury Śląskiej – głównego organizatora X Rajdu Rowerowego „Śladami górnośląskiej szlachty… i nie tylko” czyli Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Po 18 km jazdy rowerzyści odpoczywali przy kawie/herbacie, następnie mieli okazję zwiedzić wnętrza Pałacu, gdzie prezentowana jest m.in. wyjątkowa wystawa Ryszarda Kai -„Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski”.

Po przerwie kawowej z Pałacu w Nakle Śl. rowerzyści udali się ku staremu kościołowi pw. św. Marcina w Starych Tarnowicach, gdzie dzięki Stowarzyszeniu Dziedzictwo poznali historię najstarszego zabytku Tarnowskich Gór oraz m.in. jednego z ogrodników rodu Henckel von Donnersmarck – Roberta Volkmera, którego nagrobek znajduje się przy kościele.

Tegoroczny finał X RAJDU ROWEROWEGO „Śladami górnośląskiej szlUachty…i nie tylko!” miał miejsce w Pałacu w Rybnej. Rowerzyści uzupełnili spalone kalorie przepyszną kiełbaską z grilla, następnie wysłuchali świetnego, bluesowego występu Kajetana Drozda.

Niebawem zapanowała chwila napięcia podczas zadawania pytania konkursowego, ale ten kto uważnie słuchał przewodników podczas przystanków bez problemu znał odpowiedź. Gratulujemy wszystkim, którym podczas losowania dopisało szczęście, a kolejna szansa już za rok. Po losowaniu jeszcze chwila relaksu i czas w drogę powrotną do miejsca startu czyli Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach.

Fot. Michał Lerka

ORGANIZATORZY

Herb Powiatu Tarnogórskiego

WSPÓŁORGANIZATORZY

Herb miasta Tarnowskie Góry i napis Urząd Miejski w Tarnowskich Górch
Po prawej stronie niebieskimi i zielonymi literami widnieje napis "Świerklaniec Gmina z widokiem..." Po lewej stronie herb Świerklańca
Logo Lokalnej Organizacji turystycznej Miasta Gwarków

PATRONAT HONOROWY

Herb powiatu tarnogórskiego - żółty orzeł z odjętym ogonem i nogami, a pod nim biała róża z czerwonym kielichem na niebieskim tle.

STAROSTA POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
KRYSTYNA KOSMALA

Herb miasta Tarnowskie Góry

BURMISTRZ MIASTA TARNOWSKIE GÓRY
ARKADIUSZ CZECH

PARTNERZY STRATEGICZNI


Logo GTL-Service Spółka z o.o.

PARTNERZY I FUNDATORZY NAGRÓD

Logo Pałac w Rybnej

ADRIAN BLONDZIK, MAREK CYL, DOMINIK WEBER, GRZEGORZ ZADĘCKI