Aktualności

Zaproszenia Pałacu w Jedlince

14 listopada 2016

Zaproszenia z Jedlinki

W drugiej połowie listopada 2016 r. sporo będzie się działo w zaprzyjaźnionym z nami Pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdroju, a wszystkie imprezy – na które gospodarze Pałacu serdecznie zapraszają – stać będą pod znakiem historii.

15 listopada godz. 12:30 – Sala Balowa

Karski – My Hero

Spotkanie literacko-muzyczne poświęcone postaci legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, a zarazem swoista podróż w czasie, składająca się z dwóch części. Pierwsza wprowadzi w realia przedwojennego, wielokulturowego życia w Polsce i uświadomi znaczenie wolności dla pokolenia międzywojnia. Druga przybliży sylwetkę Jana Karskiego i będzie zachęcać do czytania jego wspomnień. Uczestnicy spotkania będą mogli zaśpiewać wspólnie przedwojenne szlagiery.

Spektakl przygotowała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Urząd Miasta Jedlina – Zdrój.

18-20 listopada
Riese dwa oblicza – edycja specjalna

Projekt realizowany przez Łukasza Kazka i Grzegorza Borensztajna, którzy pokazują turystom Riese zgodnie ze swoją wielką pasją i miłością do historii ich mayłch ojczyzn.


19 listopada
godz. 18.00
Otwarcie stałej wystawy zdjęć tajemniczych podziemi kompleksu RIESE, wykonanych w 1964 roku podczas wyprawy badawczej Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich. Zdjęcia pochodzą z kolekcji dr Jacka Wilczura, który będzie gościem wernisażu.
Dziewięćdziesięcioletni Jacek Wilczur jest zasłużoną postacią polskiego ruchu oporu. Był członkiem oddziałów partyzanckich AK i Batalionów Chłopskich, a po wojnie pracował w Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich. W latach sześćdziesiątych badał poniemiecki podziemny kompleks Riese w Górach Sowich na Dolnym Śląsku i jest autorem wielu publikacji poświęconych tematyce II wojny światowej.
Ciekawostką jest to, że w Pałacu w Jedlinie miała swoją kwaterę dyrekcja i komendantura budowy kompleksu.

25 listopada godz. 18.00
POLSKA 120

Spektakl muzyczny Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, poświęcony bohaterom zdjęć wykonanych w Walimiu w latach 1947 – 1952 przez pierwszego powojennego osadnika Filipa Rozbickiego. 120 klisz z tymi fotografiami zostało znalezionych po latach na strychu pewnej walimskiej kamienicy i to zainspirowało twórców spektaklu do napisania tego przedstawienia, wyreżyserowanego przez Martynę Majewską.
Spektakl został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz Gminy Wałbrzych.