Wernisaż

Zaufać malarstwu – zapomniana duchowość

13 czerwca 2019

8 czerwca 2019 r. odbyło się otwarcie wystawy obrazów prof. Lecha Kołodziejczyka ZAUFAĆ MALARSTWU – ZAPOMNIANA DUCHOWOŚĆ. Wystawa ma charakter jubileuszowy i jest prezentowana z okazji 40-lecia pracy artystycznej Profesora. Na ekspozycji w Centrum zostały przedstawione dzieła namalowane specjalnie na jubileusz, a także obrazy z nowego, rozpoczętego po 2015 r. cyklu malarskiego METAFIZYCZNY ZACHÓD SŁOŃCA, który stanowi wyraźną kontynuację poprzedniego cyklu KSIĘGA SŁOŃCA. Kilka dzieł o charakterze fantazyjnym powstało w okresie dzieciństwa synów Lecha Kołodziejczyka.

W swoim wystąpieniu w czasie wernisażu autor wystawy odpowiedział m.in. na pytanie, czy malarstwu można zaufać. Wyjaśnił, że z perspektywy 40 lat jego działalności (pierwsza wystawę miał w 1979 r.) można, ale ten typ działalności artystycznej wymaga wyobraźni, którą stara się pielęgnować. Prof,. Kołodziejczyk zdradził także, że malarstwo porządkuje mu życie. „Świat wyobraźni jest głęboko schowany. Chodzi o wydobycie tego świata. Język artystyczny nie może być językiem rozpadu, musi być precyzyjny. Im bardziej coś schowane, tym bardziej język musi być precyzyjny.” Odnosząc się do drugiego członu tytułu swojej wystawy Kołodziejczyk stwierdził, że sfera ducha jest dziś bankrutem, ponieważ staliśmy się bardzo pragmatyczni.

Przybyli na wernisaż goście – w tym znajomi profesora i jego studenci – oglądali te wielkoformatowe dzieła z dużym zainteresowaniem. Wśród nich znaleźli się prof. Roman Maciuszkiewicz, prof. Werner Lubos, dr Zbigniew Furgaliński, dr Ireneusz Botor, Marek Kamieński, a także członek Zarządu Powiatu Stanisław Torbus. Znakomite tło muzyczne stanowił koncert syna profesora, Jakuba Kołodziejczyka (skrzypce) oraz Łukasza Siwińskiego (gitara elektryczna). To był debiut tego duetu, który zagrał program autorski, częściowo improwizowany, świetnie współgrający z charakterem obrazów.

Prof. Lech Kołodziejczyk jest absolwentem Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie wykłada w Instytucie Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczył w dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, będąc na nich wielokrotnie nagradzanym.

Wystawa będzie prezentowana do 4 sierpnia 2019 r.

Wypowiedź Lecha Kołodziejczyka z wernisażu

Fot. Magdalena Zaton