W piątek 11 października 2019 r. odbyło się otwarcie wystawy „Świadomość ciała”, przygotowanej przez ZPAF Okręg Śląski, a zaprezentowanej w ramach stałej współpracy z Centrum. To już druga wspólna ekspozycja obu instytucji.
Tematem wystawy jest ludzkie ciało, które 19 twórców: Łukasz Cyrus, Jakub Gadek, Iwona Germanek, Sławomir Jodłowski, Antoni Kreis, Jerzy Łakomski, Arkadiusz Ławrywianiec, Katarzyna Łata, Beata Mendrek, Bogusław Michnik, Halina Morcinek, Jowita Mormul, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Piotr Oleś, Patrycja Pawęzowska, Zbigniew Podsiadło, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszek, pokazało w bardzo zróżnicowany sposób, pojawiła się m.in. rzeźba Antoniego Kreisa. W otwarciu uczestniczyli prezes ZPAF OŚl Arkadiusz Ławrywianiec, Łukasz Cyrus, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Piotr Oleś, Patrycja Pawęzowska, Krzysztof Szlapa i Janusz Wojcieszak.
– Ciało ma bardzo duży wpływ na twórczość – powiedział otwierając wystawę dyrektor Stanisław Zając, przytaczając, jak na humanistę przystało, różne przykłady z literatury. Arkadiusz Ławrywianiec odniósł się do różnych sposobów postrzegania własnego i cudzego ciała, a także jego seksualności. – Chcieliśmy się zmierzyć z tym tematem – powiedział, odsyłając do własnego tekstu kuratorskiego, w którym napisał m.in.: „Dziewiętnastu twórców z Okręgu Śląskiego ZPAF podjęło się wyzwania polegającego na zinterpretowaniu zaproponowanego tematu za pomocą medium fotografii. Efektem jest cała gama postaw twórczych. W przedstawionych zdjęciach możemy zobaczyć akt prezentujący piękne ciało kobiety, znajdziemy również odniesienie do natury. Są prace będące przejawem emocji kobiety. Ale jakiej? Zagubionej, niepewnej otaczającego świata, czy może kuszącej jednak swoją fizycznością? Spotkamy także podejście makro, tak jakby twórca chciał przeniknąć w głąb cielesności, poznać najbardziej skryte jej tajemnice.”
Obecny na wernisażu dr Jakub Byrczek, wykładowca fotografii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego przy Uniwersytecie Śląskim, nie pokazał wprawdzie swoich zdjęć, ale zaprosił gości do ćwiczenia mającego pokazać, że świadomość ciała istnieje w każdej pozycji, jaką przyjmujemy. Zaczęło się od kilku prostych ćwiczeń (w technice tai ki kung), ale stopniowo poziom komplikacji ruchów zwiększał się do tego stopnia, że trudno było za prowadzącym nadążyć. W ten oto sposób na pozór zwykły wernisaż przybrał całkiem nieoczekiwaną, acz dającą wiele do myślenia formę.
Zdjęcia: Magdalena Zaton