Wizyty

Książęce odwiedziny

1 września 2014

W niedzielne przedpołudnie 31 sierpnia 2014 przyjechał z krótką nieoficjalną wizytą do Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim dr Guidotto hrabia Henckel 4 książę von Donnersmarck – szef rodu. Głównym powodem jego przyjazdu na Górny Śląsk było zaproszenie wójta gminy Świerklaniec p. Kazimierza Flakusa na obchodzone właśnie w świerklanieckim parku dożynki powiatowo-gminne.

Wizyta księcia, to nie pierwsza szlachecka wizyta w Centrum. Latem gościem był pan Olivier von Wrochem, który jest historykiem. Do Tarnowskich Gór zawitał przede wszystkim, aby zobaczyć zamek w Starych Tarnowicach. Ten zamek prawie 500 lat temu zbudowali jego przodkowie.
Księciu von Donnersmarck towarzyszył jego kuzyn książę Georg-Dietrich von Schonaich-Carolath, którego praprababką była hrabianka Wanda Henckel von Donersmarck, siostra słynnego Guido 1. księcia von Donnersmarcka. Książę Guidotto von Donnersmarck zobaczył teraz pałac w Nakle Śląskim po ostatnim remoncie, gdy stał się siedzibą Centrum Kultury. Po krótkiej rozmowie przy kawie i ciastku obaj książęta zwiedzili wnętrza, zaglądając przede wszystkim do sal wystawowych, ale i do zakamarków na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Więcej czasu spędzili w sali, gdzie zgromadzono informacje o nakielskiej linii hrabiów Henckel von Donnersmarck. Książę von Donnersmarck pokazał swemu kuzynowi Georg-Dietrichowi zdjęcia rezydencji swych hrabiowskich kuzynów z Nakła Śląskiego oraz z ciekawością przeczytał listy dot. m.in. polskich paszportów hrabiów z Nakła Śląskiego. Oglądając prezentowane w sąsiedniej sali akwarele Mirka Ogińskiego z widokami okolicznych pałaców i dworów, zauważył pałac w Kopaninie, należący niegdyś do rodziny baronów von Fürstenberg. Okazało się, że jego dobrym znajomym jest baron Aleksander von Fürstenberg, którego przodkowie właśnie w Kopaninie mieszkali. W każdej sali wystawowej książęcy goście znaleźli coś ciekawego do zobaczenia.
Wizyta z powodu napiętego programu była krótka, ale otrzymaliśmy zapowiedź, że rodzina Henckel von Donnersmarck będzie odwiedzać Nakło Śląskie.