24 marca 2018 r. w Centrum Kultury Śląskiej, po pięciu latach od „Obrazków sentymentalnych, czyli kocham prowincję”, została otwarta druga już wystawa fotograficzna Krzysztofa Millera, tym razem poświęcona Irlandii. Na „Moją Irlandię” składają się duże kolorowe dyptyki pokazujące krajobraz i ludzi z Dublina i Galway, gdzie autor wystawy gościł w 2006 r., a także mniejsze zdjęcia czarno-białe. Barwa jest rzadkością u tego fotografika, ale jak wyjaśniał w czasie wernisażu, tylko w ten sposób można oddać mistyczne piękno krajobrazu, którym – podobnie jak samymi mieszkańcami Zielonej Wyspy – jest bardzo zafascynowany. Idea dyptyków wzięła się stąd, że zdaniem Millera ludzie i miejsca, w których żyją, tworzą organiczną całość, a w przypadku tych zestawień trzeba dodać, że także niezwykle harmonijną. – Jestem urzeczony tamtejszą przyrodą, jej zmiennością, jak również samymi ludźmi, ich gościnnością i otwartością na drugiego człowieka, co sprawiło, że bardzo chętnie pozowali do zdjęć. Były to genialne spotkania i rozmowy – opowiadał Miller.
Duch Irlandii emanował nie tylko z samych zdjęć, ale także z muzyki i tańca. Wernisaż rozpoczął bowiem pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu członków Zespołu Form Tanecznych SALAKE z Gliwic, po którym licznie przybyli goście (około 140 osób!) przenieśli się na piętro, by wysłuchać wiązanki popularnych utworów irlandzkich zagranych przez kwartet NIVEL, specjalizujący się we własnych interpretacjach tradycyjnych pieśni różnych krajów. A na deser – utworów z ich debiutanckiej płyty „Wielki świat”. Był to już drugi występ NIVELA w Centrum, poprzedni odbył się w kwietniu 2017 r. z okazji wernisażu wystawy „Wieloczłowiek”, tym razem jednak do skrzypka Jacka Dzwonowskiego (oczekującego w czasie koncertu narodzin trzeciego dziecka), akordeonisty Tomasza Grzyba i basisty Mateusza Gremlowskiego dołączył ze swoją gitarą Stanisław Sroka.
Wśród gości wernisażu pojawiła się pani Lucyna Ekkert, radna Województwa Śląskiego, która wręczyła dyrektorowi Stanisławowi Zającowi list Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi ze słowami „Proszę przyjąć gratulacje i wyrazy uznania za inicjatywę, która wpisuje się w przedstawienie Europy jako wspólnoty wartości”. Byli także wicestarosta tarnogórski Stanisław Torbus oraz prof. Jan Szmatloch, przewodniczący Rady Programowej Centrum, któremu towarzyszyła małżonka.
Wernisaż został zorganizowany we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej, pod patronatem Ambasady Irlandii, która wpisała imprezę Centrum w program Festiwalu św. Patryka.
Zdjęcia: Magdalena Zaton.