Aktualności | Wystawa czasowa 2014

Najświętsza Panienka w pałacowej kaplicy

16 października 2014

W pałacowej kaplicy centrum Kultury Śląskiej trwa instalacja wystawy „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej” z eksponatami z kolekcji Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najcenniejsze, najciekawsze oraz nietypowe oblicza Madonny wybrane spośród 430 obiektów, w tym kopie cudownych wizerunków: Matka Boska Dzikowska, Matka Boska Saletyńska, rzeźby w drewnie m.in. Matka Boska Skąpska, Matka Boska Anielska wykonana przez Andrzeja Wowro, a także medaliki, różańce, czy też kafel z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Najstarsze obiekty to głównie malarstwo na desce, płótnie oraz rzeźby (XIX w.). Z nowszych będzie można zobaczyć oleodruk matki Boskiej Piekarskiej oraz figurki porcelanowe stanowiące ozdobę ołtarzyka domowego we wnętrzach chłopskich i robotniczych z początku XX w.
Kuratorem wystawy jest Urszula Batko.

Wystawa potrwa od 22 października 2014 r. do 2 lutego 2015 r. Uroczyste otwarcie odbędzie się 22 października o godz. 18.00. W programie koncert Ewy Urygi. Wstęp wolny.