Spotkania

„Niedziela w Pałacu” – Pasjonaci w Pałacu

21 kwietnia 2024

Mimo bardzo niesprzyjającej pogody na wydarzeniu PASJONACI W PAŁACU, które odbyło się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim w niedzielę 21 kwietnia 2024 r., pojawił się tłum gości, a oferta okazała się znakomitą propozycją na to zimne i deszczowe niedzielne popołudnie.

Swoje zainteresowania poprzez wystawy kolekcji i własnych prac przedstawiło dziewięciu pasjonatów, choć wśród obecnych zabrakło z powodu niedyspozycji Mai Gatys. A szkoda, bo jej kolekcja śląskich chust wzbudziła wielki podziw.

W wydarzeniu uczestniczyli jej rodzice, miłośnicy porcelany Irena i Roman Gatys, artysta malarz Henryk Kulik, działaczka na rzecz dzieci i rodziny Ewa Łukasik, kultywatorka śląskich tradycji Anna Rabsztyn, rzeźbiarz Andrzej Wiegand, konstruktor zegarów Franciszek Wiegand oraz fotografka Karolina Wojaczek-Jergla.

Wszystkim państwu za uczestnictwo w naszej imprezie gorąco dziękujemy!

Prezentacja pasji polegała w większości na ogólnym scharakteryzowaniu jej specyfiki i dokonań, po czym Irena i Roman Gatysowie, Andrzej i Franciszek Wiegandowie oraz Karolina Wojaczek-Jergla już przy swoich kolekcjach prowadzili indywidualne rozmowy z gośćmi. Pytań nie brakowało.

W osobnych pomieszczeniach Henryk Kulik poprowadził warsztaty rysowania, a Ewa Łukasik skupiła się na najmłodszych, czytając im wiersze z własnej książeczki „Zwierzę wierszem, czyli kilka hec na cztery łapy”, w jej programie znalazły się również zajęcia plastyczne, np. nauka origami. Chętnych do uczestnictwa w obydwu warsztatach nie zabrakło.

Ważny element wydarzenia stanowiła kawiarenka z bonkawą, zistą i szpliterkami, czyli tradycyjnym niedzielnym śląskim deserem, przygotowanymi przez Annę Rabsztyn i jej córki: Agnieszkę Rabsztyn, Anetę Kiermaszek i Karolinę Tobor, a także członkinie KGW Orzech. Pani Anna i jej córki częstowały gości ubrane w śląski strój.

Za pomoc w organizacji kawiarenki serdecznie wszystkim paniom dziękujemy!

O 17.30 bardzo liczna grupa gości udała się na spacer po pałacu, o którego historii i poprzednich właścicielach opowiadali Renata Głuszek i Roman Gatys.

Spacer zakończył się przy wystawie „Spotkanie po latach”, która została wzbogacona o kilka nowych tablic z czterema sylwetkami (materiały do jednej z nich dostarczył hrabia Andreas Henckel von Donnersmarck). Tym samym dokonane zostało otwarcie kontynuacji tej ekspozycji.

Można powiedzieć, że była to wyjątkowa impreza poprowadzona w luźnej atmosferze rozmów, przy gorącej bonkawie i śląskim poczęstunku.

PATRONAT MEDIALNY

Napis Ślązag
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary