Otwarcie wystawy

Otwarcie wystawy o Schaffgotschach

Nakielscy Henckel von Donnersmarckowie, Piastowie z Brzegu oraz śląscy Schaffgotschowie – trzy różne dynastie i wiele wspólnego. Związki łączące wspomniane rody ukazuje najnowsza wystawa historyczna Centrum „Schaffgotschowie. Potomkowie Piastów i spadkobiercy śląskiego Kopciuszka”, zorganizowana w ramach VIII edycji „Szlacheckiego weekendu”. Jej otwarcie, będące prologiem jesiennego “Szlacheckiego weekendu”, odbyło się w piątek 25 czerwca o godz. 18.00 – wystawa potrwa do 10 października. Uczestniczyli w nim m.in. społecznik działający na rzecz rodziny Schaffgotsch w Kopicach Maciej Mischok, proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Jarosław Szeląg oraz przedstawiciele Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, a także licznie zgromadzeni miłośnicy historii.

W czasie otwarcia tej bardzo ciekawej wystawy jej kurator Arkadiusz Kuzio-Podrucki oprowadził gości po poszczególnych pomieszczeniach, w których eksponaty zgrupowane są tematycznie. W pierwszej sali znajdują się plansze poświęcone arystokratycznym rodom (wystawa stała). Sala edukacyjna mieści książki, artykuły prasowe, plansze tematyczne i genealogiczne, a najcenniejsze eksponaty, odnoszące się do związków łączących Piastów z Schaffgotschami, mieści sala tzw. muzealna. Są tu dokumenty i księgi z XVIII w,, pieczęć księcia Jerzego II z 1586 r., monety, pamiątki po Schaffgotschach i inne.

Otwarcie uatrakcyjnił występ wiolonczelistki Wiktorii Zarychty oraz obecność dwóch historycznych dam w kostiumach z epoki: samej Joanny Schaffgotsch (z domu Gryzik) oraz małżonki jej wnuka Hansa Ulricha Zofii Henckel von Donnersmarck.

Warto nadmienić, że ta wyjątkowo trudna w aranżacji ekspozycja została przygotowana w całości przez pracowników Centrum.

Wystawa będzie prezentowana do 10 X!