Wystawa czasowa 2014

Szablą i mieczem

10 października 2014 r. o godz. 18.00 zostanie oficjalnie otwarta wystawa „Szablą i mieczem”, prezentująca repliki białej broni, wykonane przez Jacka Dąbala. W czasie otwarcia pan Jacek Dąbal wygłosi okolicznościową prelekcję.
Ta wystawa jest pierwszym z wydarzeń kulturalnych przygotowywanych przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i we współpracy z Centrum Kultury Śląskiej. Ten edukacyjny projekt, realizowany w ramach zadania publicznego MON pt. „Militarne tradycje szlacheckiej Rzeczypospolitej”, jest adresowany do słuchaczy UTW, młodzieży szkół powiatu tarnogórskiego oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką mieszkańców powiatu. Jego celem jest pobudzenie zainteresowania historią państwa polskiego, a szczególnie tradycjami Wojska Polskiego.

W ramach projektu odbędą się lekcje historii: dla uczniów (zamknięte) oraz dla słuchaczy UTW w dniu 24.11.2014 r. o godz. 15.00 i 16.30 – w tych ostatnich mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Zajęcia poprowadzi Krzysztof Banaś z „Familii szlacheckiej”, która zajmuje się odtwarzaniem sztuk walki, głównie z wykorzystaniem polskiej szabli. Tematem lekcji „Historia uzbrojenia szlachty polskiej od XVI do XVIII wieku” będzie ubiór szlachty, uzbrojenie ochronne i zaczepne polskich autoramentów narodowych, historia husarii, a wszystko to zostanie pięknie zilustrowane pokazem historycznego fechtunku.

Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Wstęp wolny, zapraszamy!