Rajd

VII Rajd rowerowy

5 października 2020

Ze względu na pandemię koronawirusa organizacja VII Rajdu rowerowego „Śladami górnośląskiej szlachty… i nie tylko” niemal do samego końca stała pod znakiem zapytania, a zaplanowana trasa musiała zostać zmodyfikowana.

Ale udało się! W dniu 20 września 2020 r. złożony z 220 uczestników (w tym jak zwykle i dzieci) peleton, przy bardzo pięknej pogodzie (choć na starcie postraszyło chmurami), szczęśliwie pokonał wszystkie odcinki trasy. Zabytkowymi obiektami do zobaczenia w tym roku były: Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (start rajdu), pałac Larischów w Wilkowicach, pałac Baildonów w Łubiu, kościół św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu oraz kościół Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach. Zgodnie z tradycją i celem rajdu o każdym z tych obiektów słów kilka powiedział historyk Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

W Wilkowicach, przy pałacu Larischów, na rajdowiczów czekała kawa i herbata, którą zasponsorowali właściciele Parku Atrakcji i Rozrywki „Alele”. Był to idealny dodatek do posiłku regeneracyjnego zasponsorowanego przez firmę RAMKS z Tarnowskich Gór. Na teren pałacu w Łubiu, gdzie obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej, mogliśmy wjechać dzięki uprzejmości dyrektor ośrodka pani Marty Szymik, która podjęła nas niezwykle serdecznie i przygotowała kilka niespodzianek. Były to: wystawa archiwalnych zdjęć pałacu w Łubiu, koncert wykonany na klarnecie przez jednego z podopiecznych oraz poczęstunek w formie napojów i słodyczy.

Ostatnie dwa odcinki trasy stały pod znakiem kościołów: św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu oraz kościół Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach, w którym proboszcz tamtejszej parafii, ksiądz Marcin Gruszka, osobiście opowiadał o swojej świątyni.

Piknik odbył się na terenie Urzędu Gminy w Zbrosławicach, gdzie na uczestników czekał bigos, koncert pieśni szantowych w wykonaniu Happy Crew z Bytomia oraz losowanie nagród konkursowych, ufundowanych zarówno przez stałych sympatyków rajdu, jak i nowych.

Zdjęcia: Magdalena Zaton-Mikołajczak, pełna relacja na FB Centrum.

 

PODZIĘKOWANIE

Serdeczne podziękowanie za współpracę składamy następującym instytucjom i osobom:

PARTNERZY

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Gmina Zbrosławice, Gmina Świerklaniec, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, BI-MED, Centrum Ogrodnicze „Ogród Śląski” Antoni Żurek, Kofeina Public Relations

FUNDATORZY NAGRÓD (alfabetycznie)

Apteka MARIA WIKTORIA Nakło Śląskie, Darczyńca Anonimowy, DEWOCJONALIA Anna Gugała Piekary Śląskie, ELJOT BIS Instalacje Niskonapięciowe Bytom, Gmina Świerklaniec, Gmina Zbrosławice, GRAFIT Restauracja Piekary Śląskie, KLARO Iwona i Krystian Braun Radzionków, KoModa Fashion Boutique, Tarnowskie Góry, LJ – Nieruchomości Tarnowskie Góry, Park Atrakcji i Przygody „Alele” Wilkowice, PW Iw-Tour Nakło Śląskie, RAMKS Rafał Mikołajczyk Tarnowskie Góry, Sklep Odzieżowy JOLKA Piekary Śląskie, Sklep Odzieżowy KMS- GANTOS Piekary Śląskie, Sklep Rowerowy ADVENTURE Tarnowskie Góry, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, TG PARA Mobilna Myjnia Parowa Tarnowskie Góry, TG TRANS Dawid Szczepanik Tarnowskie Góry, WAKO-KLIMA Piekary Śląskie, Wydawnictwo MATIANG Marek Gaworski

PATRONAT MEDIALNY

Polskie Radio Katowice, Radio Piekary, Tygodnik „Gwarek”, TG Stacja